8 tipov ako si zabezpečiť svoj notebook / PC

ako si zabezpecit svoj notebook a pc

V tejto modernej dobe má notebook snáď každý z nás. Preto je potrebné položiť si otázku, či ho máme dostatočne zabezpečený a či sú naše dáta chránené. Preto Vám prinášame 8 tipov ako si zabezpečiť notebook / pc. Rozdelili sme to do dvoch častí, aby ste si mohli vybrať to, čo je pre Vás najpodstatnejšie.

1. Základné kroky : V tejto časti je niekoľko tipov, ktoré by mal vykonať každý jeden z nás pre svoj notebook / PC. Sú to základné kroky pre zvýšenie bezpečnosti Vašich údajov.
2. Ochrana súkromia : Tu Vám prinášame tipy, ako môžete zvýšiť ochranu súkromia Vášho notebooku.

Základné kroky ako zabezpečiť vaše údaje na notebooku / pc.

1. Heslo pri prihlásení sa do systému

Prvým základným pilierom Vašej bezpečnosti by malo byť silné heslo. Týmto heslom zabránite iným osobám prístup k Vašim súborom bez Vášho dovolenia. Notebook by mal byť nastavený tak, aby sa heslo muselo zadávať pri každom jeho zapnutí alebo po vypnutí režimu dlhodobého spánku, režimu spánku alebo šetriča obrazovky. Pri vytváraní hesla nezabúdajte na politiku bezpečných hesiel!

2. Šifrovanie pevného disku

Len samotné heslo nestačí na to, aby ste útočníkovi zabránili v prístupe k našim súborom. Ak Vám niekto notebook ukradne , tak zlodejovi nič nebráni v tom, aby vybral pevný disk a pripojil ho k inému počítaču. Týmto spôsobom útočník obíde Vašu ochranu zariadenia heslom a umožní mu to ľahký prístup k Vašim údajom.
Preto najlepší spôsob, ako tomu môžete zabrániť je šifrovanie pevných diskov Vášho notebooku. Prístup k šifrovaným diskom je možný až po zadaní šifrovacieho kľúča – zvyčajne vo forme kódu PIN, hesla alebo vložením kľúča USB, ktorý obsahuje kľúč.
Celý disk si môžete zašifrovať pomocou nástroja BitLocker (šifrovací nástroj dodávaný so systémom Windows). Ako ho nájdete? Prejdite do nastavení systému Windows -> Systém -> Informácie -> Nastavenie šifrovania BitLocker (lišta vpravo hore).

3. Záloha dát

V dnešnej dobe sa ľahko môžete stať obeťami ransomware útoku a preto je pravidelná záloha dát nevyhnutná pre zabezpečenie toho, aby ste nestratili to, čo je pre Vás najdôležitejšie.
Môžete si vybrať 2 možnosti ako zálohovať. Je to buď cloudová záloha prostredníctvom služieb ako DropBox / iCloud alebo pravidelná fyzická záloha na externý pevný disk.
Používatelia počítačov Mac to môžu robiť pomocou nástroja Time Machine a systém Windows 10 ponúka svoju vlastnú možnosť automatického zálohovania v časti „Zálohovanie a obnovenie“ na ovládacom paneli.

4. Pravidelné aktualizácie

Aj keď sa aktualizácie môžu často zdať nepríjemné a otravné, sú veľmi dôležité, pretože okrem pridania ďalších funkcií často pokrývajú bezpečnostné diery – poskytovateľ OS / softvéru zistil, že existujú zraniteľné miesta, ktoré môžu byť zneužité hackermi na ohrozenie programu alebo chodu celého OS, preto vydal v aktualizácii bezpečnostné záplaty na dané problémy.
Aktualizácie by sa nemali týkať len OS ale aj všetkého softvéru ktorý používate. Ak sú k dispozícii aktualizácie zvyčajne dostanete upozornenie alebo pri otvorení softvéru sa vám zobrazí kontextové okno. Aj keď je to nepohodlné, treba aktualizáciu uskutočniť, aby sa nám nestalo to, že ju odložíme na neskôr a potom na ňu úplne zabudneme. Preto, ak máte možnosť, zapnite si automatické aktualizácie – týmto sa vyhnete nepríjemným zraniteľnostiam.

5. Antivírusový a antispywarový softvér

Všetko, čo je pripojené k internetu je náchylné na vírusy, škodlivé softvéry, trójske kone, ransomware útoky, DoS, DDoS útoky, atď..
Antivírusový program nie je úplne spoľahlivý, ale môže nám pomôcť. Je veľa bezplatných možností, ale sú obmedzené, takže je lepšie mať platenú verziu.
Spyware je program, ktorý bez nášho vedomia „špehuje“ citlivé dáta z notebooku ( napr. heslá, bankové údaje) a tieto dáta odosiela tretej strane. Najčastejšie si ho do PC nainštaluje samotný používateľ, pretože spyware sa snaží tváriť ako užitočný softvér. Našťastie mnoho antivírusových programov má zabudovaný softvér na ochranu proti spywaru, ale existuje aj niekoľko špecializovaných riešení.

Ochrana súkromia na notebooku / PC.

1. Obrazovka ochrany osobných údajov

Shoulder surfing attacks ( „útoky na surfovanie po ramene“) sú častejšie než si myslíte. Ľudia sú už od prírody zvedaví a je prirodzené že sa na Vašu obrazovku budú pozerať, či už ste v doma, v práci, na verejných priestranstvách. Ak tomuto chcete zabrániť a tým zvýšiť svoje súkromie, zabezpečte si obrazovku ochrany osobných údajov ( privacy screen) ktorá obmedzuje pozorovacie uhly.

2. Kryt na web kameru

Z dôvodu ochrany Vášho súkromia nie je nič horšie ako RAT (Remote Administration Tool), napr. DarkComet, ktorý zapne fotoaparát aby Vás špehoval. Aj keď by LED pri fotoaparáte mala byť zapnutá vždy keď je zapnutý fotoaparát, hackeri našli spôsob,ako ju zakázať.Jediná možnosť, ako zaistiť Vaše súkromie je pridať na povrch fotoaparátu fyzický kryt, ktorý môžete podľa potreby odstrániť.

3. Použitie VPN

Ak používate verejné siete ktoré sú ponúkané v nákupných centrách, letiskách,
hoteloch, kaviarňach môžete sa stať obeťou hackerov ktorý môžu byť pripojený
k rovnakej verejnej sieti a môžu pomocou bezplatných programov ako Wireshark,
Cain a Abel odpočúvať e-maily alebo kopírovať heslá pri prechode sieťou.
Ak často používate verejné siete, je z bezpečnostného hľadiska výhodné používať
službu VPN (virtuálna privátna sieť). VPN šifruje prenos medzi vami a serverom VPN,
čo ľuďom v rovnakej sieti znemožňuje sledovať to, čo robíte.

Na záver Vám chcem ponúknuť ešte zopár praktických rád, ako napríklad používanie Password
managera ( uľahčí Vám to „zapamätávanie“ si hesiel – vytvoríme si jednoduchú databázu hesiel
/naše heslá budú prehľadne „pokope“/ zabezpečenú nadradených heslom. Ja môžem odporučiť
program KeePassXC. Ak Váš notebook používajú viacerý používatelia, je dobré, ak každý z nich bude
mať vlastné konto. Používajte bezpečné prehliadače a vyhľadávače ako napríklad Brave,
DuckDuckGo.
Každý by mal zvážiť, čo je z týchto ponúknutých bezpečnostných opatrení najdôležitejšie a zaopatriť
ich nastavenie, aby ste mohli predísť neželanému úniku, strate, odcudzení dát ktoré v danom
notebooku máte.

(L.H.)

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ