ACLU (American Civil Liberties Union) žaluje CBP a ICE kvôli používaniu Stingray na odpočúvanie mobilov

ACLU

Zdroj: TechCrunch

ACLU je nezisková organizácia, ktorá si dala za úlohu brániť a zachovať individuálne práva a slobody ľudí v USA sa rozhodla zažalovať vládne agentúry. Dôvodom je, že dve vládne agentúry CBP (Customs and Border Protection) a ICE (Immigration and Customs Enforcement) odmietli poskytnúť informácie, akým spôsobom používajú Stingray.

O Stingray alebo IMSI catcher zariadeniach som zhodou okolností nedávno písal v článku „incident komentuje – hacking in Mr. Robot, časť č.9„, ale v podstate ide o falošné základňové stanice, ktoré slúžia na odpočúvanie mobilných telefónov. Problém je, že v procese použitia týchto zariadení sa zachytávajú aj informácie nevinných ľudí.

Podľa správy z roku 2016 nakúpili obidve agentúry (CBP a ICE) Stingray zariadenia za 13 miliónov dolárov. O tom ako sa používajú a či sa používajú v súlade so zákonom sa vie len málo, lebo silové zložky musia podpisovať zmluvy o mlčanlivosti s výrobcom. Kvôli tomu ACLU na základe zákona o slobode informácií požiadala ešte v roku 2017 o informácie ako sú zariadenia používané.

ACLU požaduje zverejnenie tréningových materiálov a informácie o tom, kde a kedy boli zariadenia použité na území USA. Hovorca CBP povedal, že nekomentujú otvorené súdne spory a agentúra ICE tento spor nijako nekomentovala.

Obrázok: „ACLU People Power sign“ by Lorie Shaull, used under CC BY-SA 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ