Agentúra DISA zodpovedná okrem iného za komunikačnú podporu amerického prezidenta oznámila únik údajov

DISA

Zdroj: Reuters

DISA (Defense Information Systems Agency) patrí pod ministerstvo obrany a zamestnáva okolo 8.000 vojenských a civilných zamestnancov. Centrála agentúry je v Marylande a má na starosti IT systémy a komunikačnú podporu pre potreby obrany USA.

Vo februári 2020 začala agentúra oznamovať postihnutým zamestnancom, že v období mája až júla 2019 došlo k možnému úniku osobných údajov. Únik bol zo systému agentúry DISA. Došlo k úniku SSN čísel a iných nešpecifikovaných osobných údajov.

V liste bolo málo detailov o povahe úniku. DISA v liste tvrdí, že nemá dôkazy o zneužití osobných údajov, ale na základe platných pravidiel musí informovať každého koho sa to týka. Nie je teda jasné, či išlo o cielený útok alebo nedopatrenie.

Agentúra má dôležitú úlohu. Poskytuje IT podporu a priame telekomunikačné služby pre prezidenta USA, viceprezidenta, pre pracovníkov ich tímu, pre US Secret Service. Rovnako poskytuje služby pre ozbrojené sily a to aj v zahraničí.

Ide ďalší nepríjemný únik osobných údajov zamestnancov, ktorý pracujú pre vládu USA. V minulosti sme boli svedkami útoku na OPM (U.S. Office of Personnel Management), zdravotnú poisťovňu Anthem, Marriott Starwood hotely a nezabúdajme na Equifax. Tieto útoky pripísala americká vláda čínskym štátom podporovaným hackerom.

Či ide aj v prípade agentúry DISA k pokračujúcemu zberu citlivých osobných údajov zo strany Číny alebo len o nedopatrenie nevieme. DISA ani zástupcovia vlády USA sa zatiaľ nevyjadrili ako došlo k úniku a či je za únikom hackerský útok. DISA len oznámila, že incident vyšetrila a prijala potrebné opatrenia.

Obrázok: DISA

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Rekapitulácia roku 2022 a ChatGPT

Podcast č. 138 O čom sme hovorili v roku 2022, neželaným marketingovým volaniam odzvonilo, Windows 8.1 končí, ovládanie ale aj hacknutie auta mobilom, ľudská hlúposť…