Môže Artificial Intelligence dosiahnúť inteligenciu človeka, alebo ju prevýšiť?

137

PODCAST č. 137

Kam sa uberá umelá inteligencia – UI, alebo Artificial Intelligence – AI, aké typy AI poznáme, na akom stupni vývoja AI sme dnes. Ako vníma hrozby AI agentúra ENISA? Dá sa simulovať ľudský mozog? Sú súčasné CMOS technológie dostatočné, alebo potrebujeme niečo nové, napríklad memristory.

SPRÁVY:

Štyri primárne typy umelej inteligencie.

Podľa súčasného systému klasifikácie existujú štyri primárne typy AI: reaktívna, obmedzená pamäť, teória mysle a sebauvedomenie.

ENISA – zabezpečenie algoritmov strojového učenia

https://www.enisa.europa.eu/

Machine learning, alebo strojové učenie je jedna z vetiev základného stupňa umelej inteligencie. Na základe systematického prehľadu relevantnej literatúry o strojovom učení ENISA vo svojej správe poskytuje taxonómiu pre algoritmy strojového učenia, pričom zdôrazňuje základné funkcie a kritické fázy. Správa tiež obsahuje podrobnú analýzu hrozieb zameraných na systémy strojového učenia, ako: otrava údajov, útoky protivníkov či exfiltrácia údajov.

ROZHOVOR:

S Lukášom Hatalom, CTO pre región východnej Európy v spoločnosti DXC Technology a CEO v neziskovej organizácii Neuromorphic Europe o nových výskumoch v oblasti umelej inteligencie a o možnostiach nových čipov na báze memristorov, výskumu ktorých sa venuje aj Neuromorphic Europe.

POĎAKOVANIA A POZVÁNKY

Ďakujeme za výbornú spoluprácu tímu  konferencie Qubit Tatry 2022.

V podcaste č. 136 máte takú malú ochutnávku tejto konferencie, 4 rozhovory na 4 témy, ktoré by vás mali zaujímať.

Pozývame na konferenciu Jesenná ITAPA 2022

Koniec novembra bude patriť jednej z najväčších konferenčných udalostí na Slovensku.
Bude to jesenná ITAPA, ktorá sa bude konať 29.novembra až 1. decembra.
Prvý deň
sa bude hovoriť o inováciách, architektúre digitálneho štátu, či transformácii finančného sektora.
Druhý deň je venovaný najmä kybernetickej bezpečnosti a bude sa hovoriť o vládnom cloude, umelej inteligencii v kybernetickej bezpečnosti, ale aj o dátach, ktoré spravuje štát.
Tretí deň bude venovaný zdravotníctvu a digitalizácii zdravotníctva.

Vstupenky sú ešte v predaji, neváhajte sa registrovať, nikde nestretnete toľko osobností zo sveta technológií ako na ITAPA za 3 dni.

Incident je opäť mediálnym partnerom aj moderátorom, preto vás budeme o podrobnostiach informovať aj v našich podcastoch a v tlačových správach na našom blogu.

Príjemné počúvanie!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ