Blíži sa Valentín: romantická podvodníčka na internete – „bola pekná, vtipná a obrala ma o peniaze“

Romantic Scam

Zdroj: BBC

Na našom incident blogu často píšeme o BEC podvodoch, naposledy takto prišlo o peniaze múzeum Rijksmuseum Twenthe. O čom často nepíšeme sú tzv. romantické podvody. Ide o prípady podvodov, pri ktorých muž alebo žena pod rôznymi zámienkami vylákajú peniaze od niekoho romanticky zamilovaného cez internet.

Takéto prípady sú častejšie ako by sa zdalo, a preto je dobré si o nich niečo povedať. V čerstvom prípade z článku BBC bol obeťou Thomas a podvodníčkou Tonia. Tento príbeh sa mohol pokojne odohrať aj v opačnom garde. Dokonca veľakrát hrajú úlohu ženy-podvodníčky muži, ktorý sa za ženu len vydávajú.

Obidvaja sa stretli na sociálnej sieti a začali si písať. Hlavne sa bavili o svojich spoločných záujmoch, psoch a cestovaní (Tonia určite najprv z Thomasa vytiahla čo má rád, aby to mohla napodobniť). Thomas bol Angličan a Tonia sa vydávala za Američanku.

Písali si každý deň počas 7 mesiacov (podvodníci majú rozpracovaných vždy viacerých romantikov/romantičky). Tonia postupne z Thomasa vytiahla citlivé osobné informácie. Potrebovala ich totiž na vykonanie podvodu.

Tonia na základe jeho osobných údajov vybrala na jeho meno pôžičky. Hlavná časť podvodu začala tvrdením, že rodičia už zomreli a stará mama, s ktorou žije má rakovinu a potrebuje peniaze. Nechcela to však len tak a Thomasovi poslala dôkaz, že čoskoro zdedí veľa peňazí. Potrebuje len na chvíľu vykryť životné náklady.

Korunou celého bolo, že peniaze prišli najprv na jeho účet, aby to vyzeralo vierohodne. Následne na základe jej pokynov peniaze rozoslal na rôzne účty. Keď mu začali chodiť listy od pôžičkových spoločností, tak pochopil, že stal obeťou podvodu.

Thomas nakoniec svoj problém vyriešil so svojou bankou, ale zatvoril si účet na sociálnej sieti. Už sa nechce nikdy zoznamovať na diaľku a je samozrejme sklamaný. To isté sa mu mohlo stať aj na internetovej zoznamke.

Podľa informácii z prieskumu v Británii 27% ľudí zažilo pokus o podvod na zoznamkách. Priemerná suma podvodne vylákaných peňazí bola 321 libier a čísla ukázali zvýšený počet romantických podvodov.

V piatok 14.2.2020 je Valentína, tak zadaní/zadané nezabudnite na svoje polovičky a nezadaní/nezadané sa nenechajte opojení romantikou obrať o peniaze.

Obrázok: „Valentine Day Chocolate Heart“ by Mike Mozart, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Rekapitulácia roku 2022 a ChatGPT

Podcast č. 138 O čom sme hovorili v roku 2022, neželaným marketingovým volaniam odzvonilo, Windows 8.1 končí, ovládanie ale aj hacknutie auta mobilom, ľudská hlúposť…