Bounty UK dostala pokutu 400.000 libier za nezákonné zdieľanie osobných údajov rodičiek

Bounty

Zdroj: ICO, rozhodnutie o pokute

Britský úrad dohliadajúci na ochranu osobných údajov ICO (Information Commissioner’s Office) udelil pokutu firme Bounty UK. Firma nezákonne zdieľala osobné údaje 14 miliónov ľudí. Bounty UK je klub pre budúce rodičky a rodičov. Pod zámienkou ponuky produktových balíčkov zdarma vyžadoval registráciu v ich klube cez web, mobilnú aplikáciu, reklamné karty aj osobne.

Čo je zarážajúce, zástupcovia firmy registrovali novorodičky a ich deti priamo v nemocniciach pri lôžkach. V týchto momentoch sú rodičky najviac zraniteľné a je zarážajúce, že nemocnice povolili zástupcom firmy prístup do izieb. Osobné údaje mnohých novonarodených detí boli získané hneď pár dní po narodení.

Úplne najhoršia vec na záver. Do 30.apríla 2018 firma Bounty UK fungovala ako data broking služba. Inými slovami predávala osobné údaje iným firmám za peniaze. Za dobu fungovania zdieľali 34,4 milióna záznamov a predali ich 39 rôznym firmám. Štyri najväčšie boli Acxiom, Equifax, Indicia a Sky. Equifax je firma známa zo škandálu z roku 2017, keď jej unikli informácie 143 miliónov ľudí.

Na Slovensku máme tiež problém s nezákonnym zdieľaním údajov novorodičiek a ich detí. Niektorým z vás sa určite stalo, že krátko po narodení dieťaťa vás kontaktoval poisťovací agent s ponukou. Nezabudnite, že ktokoľvek zbiera a spracováva vaše osobné údaje, musí mať váš súhlas. Tento súhlas môžete kedykoľvek odvolať.

Obrázok: „Benjamim Primeiro Mês“ by RFx Films, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Rekapitulácia roku 2022 a ChatGPT

Podcast č. 138 O čom sme hovorili v roku 2022, neželaným marketingovým volaniam odzvonilo, Windows 8.1 končí, ovládanie ale aj hacknutie auta mobilom, ľudská hlúposť…