Zdroj: ZDNet
Schengenský priestor pozostáva z 26 štátov európskej únie, ktoré sa rozhodli medzi sebou zrušiť pasové a pohraničné kontroly. Vďaka tomu môžu občania a tovar voľne prekračovať hranice zúčastnených štátov. Británia nie je členom Schengenského priestoru. Nemusím snáď pripomínať, že sa chystajú preč aj z EÚ.
Európske štáty patriace do Schengenského priestoru prevádzkujú spoločne Schengenský informačný systém. Je to databáza sledujúca nezvestné alebo hľadané osoby, ukradnuté veci (autá, bankovky, zbrane), požiadavky na vydanie osoby, nežiadúce osoby a iné.
V databáze sa môžu nachádzať údaje o 500.000 osobách, ktorým bol odopretý vstup do EÚ. Sú tam aj údaje o 100.000 nezvestných osobách aj o 36.000 osobách podozrivých z páchania kriminálnej činnosti. Británii bol povolený prístup v roku 2015 za účelom spolupráce.
Minulý rok reportéri z EU Observer zistili z tajnej EÚ správy, že Británia roky zneužíva svoj prístup k databáze. Podľa správy predstavitelia Británie kopírovali a rozširovali databázu a dali k nej prístup firmám ako IBM, CGI a ATOS, ktoré pre nich prevádzkujú systémy. Kópie boli na notebookoch na letiskách, v prístavoch a v kanceláriách.
IBM je americká firma a vďaka zákonom platným v USA sa môže databáza dostať do rúk amerických úradov. Kvôli práci s rozstrúsenými kópiami, boli dáta veľakrát neaktuálne. Osoba vyňatá z SIS databázy mohla byť zbytočne zastavená na hranici, alebo kriminálne podozrivá osoba nebola zastavená pri vstupe do Británie, lebo nebola v kópii databázy.
Existencia správy bola nepriamo potvrdená tento týždeň európskym komisárom pre bezpečnosť Julianom Kingom. Hneď na to holandská politička Sophie in ‚t Veld požiadala Európsku komisiu o odtajnenie správy a odhalenie rozsahu v akom Británia zneužívala databázu.
Obrázok: „London phone boxes“ by Simon Cocks, used under CC BY 2.0