Britská polícia nevybavila 9000 oznámení o kyberzločine kvôli agresívnemu bezpečnostnému softvéru

NSY

Zdroj: The Guardian

Občania Anglicka, Walesu a Severného Írska môžu oznamovať podvody a kyberzločiny na stránke Action Fraud. Kvôli príliš agresívnemu bezpečnostnému softvéru sa okolo 9000 hlásení od občanov nedostalo k policajtom na vyšetrenie. Najstaršie boli z októbra minulého roku.

Problém oznámila organizácia HMICFRS (Her Majesty’s Inspectorate of Constabulary and Fire and Rescue Services), ktorá dozerá a kontroluje činnosť polície. Pôvodne mala zistiť ako polícia rieši kyberzločin a pri kontrole našla tisíce nevybavených hlásení od občanov.

Matt Parr z HMICFRS sa vyjadril, že oznamy sa zo stránky Action Fraud dostali do centrálnej databázy a tam zostali nevybavené. V apríli sa ich nakopilo okolo 9000 a do júla klesol počet nevybavených oznámení na 6500. Problém nastal po aktualizácii systému, ktorá spôsobila odstránenie alebo vypnutie niektorých pravidiel. Vďaka tomu bolo veľa oznámení označených ako škodlivých.

Hovorkyňa polície mesta Londýn, ktorá ma na starosti celý systém povedala, že z dodávateľom IBM pracujú na odstránení nedostatkov. Čo je ešte zaujímavé, HMICFRS hodnotila prácu polície v prípade kyberzločinov ako dobrú ale nekonzistentnú. Nepáčilo sa jej, že veľa oznámení bolo ukončených bez vykonania akcie alebo nájdenia páchateľa.

Za nezvládnutú aktualizáciu a kontrolu funkčnosti systému po zmene udeľujeme britskej polícii titul fail týždňa. Možno si ho zaslúži aj dodávateľ IBM, ale nemáme dosť informácií, aby sme to mohli posúdiť.

Obrázok: „New Scotland Yard“ by Dave Crosby, used under CC BY-SA 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ