Britská vláda omylom uverejnila na svojej stránke Excel súbor s domácimi adresami známych ľudí

Queen

Zdroj: BBC

New Year Honour alebo novoročná pocta je každoročná udalosť v Británii a aj v iných krajinách bývalého britského impéria. Pocty sa udeľujú na Nový rok od roku 1890 a sú odovzdávané aktuálne vládnucim monarchom. V súčasnosti je to kráľovná Alžbeta II. Pocty dostávajú ľudia za odvedené služby alebo dosiahnuté výsledky vo svojom odbore.

V piatok večer 27.12.2019 sa na vládnej stránke gov.uk objavil Excel súbor s osobnými údajmi 1097 prijímateľov novoročnej pocty. Medzi uniknutými údajmi boli aj ich súkromné domáce adresy. V zozname sa nachádzali adresy policajných dôstojníkov, politikov ale aj speváka Eltona Johna a hráča kriketu Bena Stokesa.

Súbor bol odstránený až v sobotu a kancelária vládneho kabinetu zisťuje ako sa to mohlo stať. Na vládu sa zniesla hneď vlna kritiky. Skupina bojujúca za právo na súkromie Big Brother Watch označila únik za „frašku a neospravedlniteľný“.

Hovorca vlády povedal, že verzia zoznamu prijímateľov novoročnej pocty pre rok 2020 bola uverejnená omylom s adresami bydliska prijímateľov. Keďže ide o porušenie zákonov, prípad už bol ohlásený ICO (Information Commissioner’s Office), ktorý sa ním už zaoberá.

Keďže ide o vážne, nebezpečné a nepochopiteľné narušenie súkromia osôb, udeľujeme vládnym zamestnancom zodpovedným za uverejnenie tejto informácie titul fail týždňa.

Obrázok: „Queen Elisabeth II. zu Besuch in Deutschland“ by Dirk Vorderstraße, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ