PODCAST č. 110
Pozvánky na jesenné eventy, 13 dôvodov, prečo zlyhávajú bezpečnostné politiky, rozbor čínskych mobilov pre 5G siete od Litovského Národného centra pre kybernetickú bezpečnosť. RFID technológia v službách armády USA končí. Google Chrome – 4 zero days zraniteľnosti za necelé 3 týždne, ďalší čipový šok? Kremík zdražel o 300%.
FLASH NEWS:
- Od 5.10.2021 je na Netflixe sprístupnený seriál Mr. Robot. Incident komentoval v 4. sérii, či je hacking reálny, alebo nie.
Skúste incident.sk a porovnajte svoje pozorovania s našími! 🙂 - III. ročník konferencie „Kybernetická bezpečnosť“ organizovaný spoločnosťou
Poradca Podnikateľa v Demänovskej doline 4. a 5. októbra bol vydarený. Z pracovných dôvodov tam Incident nestihol byť, ale veríme, že k miktŕofónu niektorých spíkrov dostaneme a Incident špeciál pripravíme. - HackFest organizovaný na 7. októbra 2021 spoločnosťou Asbis sa posúva na začiatok leta budúci rok. Covid semafor nepustí.
- Ešte stále máte čas do 10.10. 2021 registrovať sa do veľkej hekerskej súťaže GUARDIANS 2021. Organizátorom je slovenská spoločnosť Binary Confidence, spoluorganizátorom spoločnosť Citadelo – Hackers on your side. A tento rok je úlohou ochrana slobody tlače Všetky podmienky nájdete na portály www.guardians.sk
- No a blíži sa aj jesenná ITAPA 2021. Bude 8. až 10. novembra. Programové bloky vyzerajú zaujímavo. 10.11. Incident moderuje blok „Technológie pre cybersecurity a defense security“. Chceme ešte pripomenúť, že každoročne sa udeľuje Cena ITAPA – teraz už po 20-ty krát. Cena ITAPA 2021 sa vyhlasuje v dvoch kategóriách:
Najlepší projekt digitalizácie spoločnosti a Najinovatívnejší projekt.
prihlásiť svoj projekt môžete ešte do 10. októbra. 2021.
https://www.itapa.sk/
- Nová Učebnica informačnej bezpečnosti pre stredné odborné školy a gymnázia od štvorice autorov: Marek Zeman, Jaroslav Oster, Miroslav Blšák a Daniel Chromek je v distribúcii, stredné školy môžu nakúpiť za výrobné náklady.
Je zaujímavo napísaná a my sme sa s jedným z autorov rozprávali – vypočujte si rozhovor.
SPRÁVY:
1. 13 dôvodov, prečo môže implementácia bezpečnostných politík zlyhať
https://www-cybertalk-org.cdn.ampproject.org/
Organizácie do riešenia kybernetickej bezpečnosti často investujú značné množstvo peňazí. Nakupujú riešenia, nechávajú vypracovávať dokumentáciu a napriek tomu sa stanú obeťou kybernetického útoku s veľkými následkami. Kde robia organizácie chybu, aké faktory prispievajú, či priamo podporujú zlyhanie?
2. Používate mobily Čínskych výrobcov Huawei, Xiaomi či OnePlus?
https://www.nksc.lt/doc/en/analysis/2021-08-23_5G-CN-analysis_env3.pdf
Národné centrum pre kybernetickú bezpečnosť v Litve, ktoré patrí pod ministerstvo obrany sa rozhodlo z dôvodu zvýšenia bezpečnosti urobiť bezpečnostnú analýzu mobilných telefónov čínskych výrobcov Huawei, Xiaomi a OnePlus, ktoré podporujú 5G technológiu.
Konkrétne analyzovalo Huawei P40 5G3, Xiaomi Mi 10T 5G4 a OnePlus 8T 5G5.
- Aké dôvody ich k tomu viedli?
- Čo zistili?
3. Možné problémy s používaním RFID technológie v armáde USA
- Čo je RFID technológia?
- Aká bola prvotná myšlienka na využitie?
- Možné zneužitie technlógie na trasovanie polohy zbrane aj vojaka
- Aké je rozhodnutie armády USA?
4. Google Chrome – 4 Zero days počas 3 týždňov
Tohoročný počet zraniteľností typu Zero Day v Google Chrome dosiahol počet 12.
Ale september bol najúrodnejší. Najprv 13 septembra spoločnosť aktualizovala 2 Zero Day zraniteľnosti a koncom septembra avízovala nutnosť inštalovať aktualizáciu Google Chrome opäť. Posledná aktualizácia je 94.0.4606.71 rieši dve nové Zero Day zraniteľnosti, pričom jedna je strednej závažnosti ale tá druhá je vysokej závažnosti.
- Aké zraniteľnosti to sú?
- Majú tieto zraniteľnosti aj iné prehliadače?
5. Ďalší čipový šok pre ekonomiku? – Kremík zdražel o 300%
Aj keď je kremík po kyslíku druhým najčastejšie sa vyskytujúcim prvkom na zemi – asi 28% zemskej kôry tvorí kremík – stáva sa v priemysle nedostatkovým tovarom.
A pri tom sa používa všade. Od počítačových čipov cez betón, sklo, lekárskych implantátoch alebo tesniacich hmotách, dezodorantoch, kuchynských rukaviciach.
Možno ho vyčistiť na ultravodivý materiál, ktorý pomáha v solárnych paneloch premieňať slnečné svetlo na elektrinu.
- Kde sa vyrába najviac kovového kremíka?
- Prečo dochádza k problémom a aké dopady to môže mať na ekonomiku?
ROZHOVOR:
S Jaroslavom Osterom, konateľom spoločnosti Infoconsult, s.r.o. , zakladajúcim členom občianskeho združenia Preventista, školiteľom a spíkrom na odborných konferenciách a tiež jedným z autorov zaujímavej publikácie: Učebnica informačnej bezpečnosti pre stredné odborné školy a gymnáziá, ktorá sa práve dostáva do škôl.
Téma: Stav vzdelávania v oblasti kybernetickej bezpečnosti na Slovensku.
Príjemné počúvanie!