Čína navrhuje prostredníctvom Huawei a čínskych telekomunikačných firiem radikálne nový „New IP“ internet. Hmmm…

ITU

Zdroj: FT

Čína prostredníctvom firmy Huawei a štátnych telekomunikačných firiem China Unicom a China Telecom spolu s čínskym ministerstvom priemyslu a IT spoločne navrhli nový štandard. Nazvali ho „New IP“ a návrh predniesli organizácii ITU (International Telecommunication Union).

ITU je špeciálna agentúra OSN, ktorá sa zaoberá informačnými a komunikačnými technológiami. Okrem iného má na starosti koordináciu technických štandardov. Návrh prednesený čínskou stranou vyvolal veľké obavy. ITU od roku 2014 vedie čínsky telekomunikačný inžinier Houlin Zhao.

Nemenovaný delegát ITU z Británie sa vyjadril, že prebieha boj o to, ako bude internet v budúcnosti vyzerať. Jedna vízia je slobodný a otvorený internet bez zasahovania vlád a druhá je viac vládami kontrolovaný a regulovaný internet.

Nebude pre vás prekvapením zistenie, že Rusko a možno Saudská Arábia vyjadrili záujem podporiť návrh čínskych predstaviteľov. O snahách Ruska mať pod kontrolou svoju časť internetu a mať možnosť sa „odpojiť“ sme už písali.

Z dokumentov, ktoré ma FT k dispozícii vyplýva, že Huawei chce začať testovanie už budúci rok. V prezentácii argumentuje hlavne technickou zaostalosťou existujúceho internetu a vyzdvihuje pozitívny vplyv ich návrhu na nové technológie, ktoré budeme používať v budúcnosti. Ani zmienka o rozšírenej možnosti kontroly takéhoto internetu.

Podľa ešte nepublikovanej správy od britských zástupcov ITU, „New IP“ umožní veľmi detailnú a centralizovanú kontrolu, ktorá bude mať dôsledky na bezpečnosť a ľudské práva. Čína má vďaka svojmu „soft power“ prístupu vplyv na veľa krajín Afriky, Stredného východu a Ázie združených v ITU. V novembri 2020 chce Čína predložiť svoj návrh na štandardizáciu na konferencii ITU v Indii.

Celá iniciatíva zapadá do toho, ako sa Čína snaží pretvoriť svet okolo seba podľa svojich potrieb. Vzhľadom na súčasné fiasko ohľadom zatajovania epidémie koronavírusu na jej začiatku sa treba z veľkou nedôverou pozerať na návrhy Číny na „vylepšenie“ internetu.

Obrázok: „H.E Mr. Abdur-Raheem Adebayo Shittu, Minister of Communications of Nigeria and Mr. Houlin Zhao, Secretary-General, ITU.“ by ITU Pictures, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Cena ITAPA 2022 opäť hľadá najlepšie projekty

Cena ITAPA 2022 opäť hľadá najlepšie projekty v oblasti inovácií, digitalizácie a modernizácie spoločnosti Bratislava 4. októbra 2022 – ITAPA už po 21-krát vyhlasuje prestížnu súťaž Cena…