Čína navrhuje prostredníctvom Huawei a čínskych telekomunikačných firiem radikálne nový „New IP“ internet. Hmmm…

ITU

Zdroj: FT

Čína prostredníctvom firmy Huawei a štátnych telekomunikačných firiem China Unicom a China Telecom spolu s čínskym ministerstvom priemyslu a IT spoločne navrhli nový štandard. Nazvali ho „New IP“ a návrh predniesli organizácii ITU (International Telecommunication Union).

ITU je špeciálna agentúra OSN, ktorá sa zaoberá informačnými a komunikačnými technológiami. Okrem iného má na starosti koordináciu technických štandardov. Návrh prednesený čínskou stranou vyvolal veľké obavy. ITU od roku 2014 vedie čínsky telekomunikačný inžinier Houlin Zhao.

Nemenovaný delegát ITU z Británie sa vyjadril, že prebieha boj o to, ako bude internet v budúcnosti vyzerať. Jedna vízia je slobodný a otvorený internet bez zasahovania vlád a druhá je viac vládami kontrolovaný a regulovaný internet.

Nebude pre vás prekvapením zistenie, že Rusko a možno Saudská Arábia vyjadrili záujem podporiť návrh čínskych predstaviteľov. O snahách Ruska mať pod kontrolou svoju časť internetu a mať možnosť sa „odpojiť“ sme už písali.

Z dokumentov, ktoré ma FT k dispozícii vyplýva, že Huawei chce začať testovanie už budúci rok. V prezentácii argumentuje hlavne technickou zaostalosťou existujúceho internetu a vyzdvihuje pozitívny vplyv ich návrhu na nové technológie, ktoré budeme používať v budúcnosti. Ani zmienka o rozšírenej možnosti kontroly takéhoto internetu.

Podľa ešte nepublikovanej správy od britských zástupcov ITU, „New IP“ umožní veľmi detailnú a centralizovanú kontrolu, ktorá bude mať dôsledky na bezpečnosť a ľudské práva. Čína má vďaka svojmu „soft power“ prístupu vplyv na veľa krajín Afriky, Stredného východu a Ázie združených v ITU. V novembri 2020 chce Čína predložiť svoj návrh na štandardizáciu na konferencii ITU v Indii.

Celá iniciatíva zapadá do toho, ako sa Čína snaží pretvoriť svet okolo seba podľa svojich potrieb. Vzhľadom na súčasné fiasko ohľadom zatajovania epidémie koronavírusu na jej začiatku sa treba z veľkou nedôverou pozerať na návrhy Číny na „vylepšenie“ internetu.

Obrázok: „H.E Mr. Abdur-Raheem Adebayo Shittu, Minister of Communications of Nigeria and Mr. Houlin Zhao, Secretary-General, ITU.“ by ITU Pictures, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ