Zdroj: BBC, Citizen Lab
Zopakujme si pre poriadok ako to celé začalo. Na začiatku decembra 2019 sa začala epidémia vtedy ešte neznámeho ochorenia v centrálnej Číne. Centrom bolo mesto Wuchan a jeho trh Wuchan Seafood Market. V posledný decembrový týždeň roka 2019 lekári z tohto mesta začali na sociálnych sieťach upozorňovať na nové ochorenie. Jedným z nich bol aj Dr. Li Wenliang, ktorý bohužiaľ ochoreniu už podľahol. Od 31.12.2019 sa začala na live stream platforme YY cenzúra určitých slov a slovných spojení.
Medzi januárom a februárom 2020 sa cenzurovalo už aj na chat aplikácii WeChat, ktorú vlastní Tencent. Aplikácia je v Číne veľmi populárna, používa ju viac ako miliarda ľudí. Výskumná organizácia Citizen Lab popísala cenzurovanie podrobne vo svojej správe z 3.3.2020. Z jej správy vyplýva, že cenzúra začala skôr, ako čínske úrady priznali závažnosť situácie.
Čína informovala WHO o epidémii ochorenia 31.12.2019, ale vlastných občanov neinformovala, umelo znižovala počet nakazených a zľahčovala riziká ochorenia. Čínsky prezident Xi Jinping sa verejne vyjadril ku koronavírusu až 20.1.2020. V tejto chvíli nie je úplne jasné, či išlo o autocenzúru firiem zo strachu, alebo im bola nariadená zhora.
Podľa správy Citizen Lab pridala live stream platforma YY 31.12.2019 na čiernu listinu 45 slov. Išlo o slová ako „neznáma Wuchan pneumónia“ a „SARS epidémia vo Wuchane“. WeChat cenzuroval 132 slov v januári 2020 a počas 1 až 15 februára bolo pridaných 384 slov. Išlo o slová spomínajúce čínskych lídrov vrátane prezidenta, ako aj komentáre k tomu ako zvládajú epidémiu. Dr. Li Wenliang bol lekár, ktorý medzi prvými upozorňoval na nákazu a v súvislosti s ním bolo cenzurovaných 19 slov. V dobe kedy ich písal bol upozornený políciou, aby nešíril „falošné komentáre“.
Cenzúra je v Číne rozšírená. Aplikácie, služby a stránky firiem ako Google, Facebook ale aj Wikipedia sú zakázané. Firmy v Číne sú zodpovedné za obsah uverejňovaný na ich službách, a preto ho veľakrát cenzurujú, aby si nepohnevali predstaviteľov vládnucej komunistickej strany Číny. To niekedy vedie k prehnanej cenzúre, keď firmy radšej zakročia ráznejšie, akoby mali riskovať kritiku, pokuty alebo niečo horšie.
Za cenzúru životne dôležitých informácií o chorobe, ktorej stále čelíme, udeľujeme firmám WeChat a YY náš titul fail týždňa.
Obrázok: „Novel Coronavirus SARS-CoV-2“ by NIAID, used under CC BY 2.0