Čínske vládne inštitúcie a verejné organizácie musia do 3 rokov vymeniť zahraničný hardvér a softvér za čínsky

China

Zdroj: ZDNet

Ešte v máji tohto roku sa objavila správa, že čínska armáda prejde na vlastný operačný systém, aby sa zbavila závislosti na Windows. Zdá sa, že v rovnakom čase vyšlo vtedy neverejné rozhodnutie o výmene zahraničného hardvéru a softvéru za čínsky.

Informácia o rozhodnutí unikla minulý týždeň a uverejnil ju Financial Times. Súkromná bezpečnostná firma pracujúca s čínskymi vládnymi inštitúciami sa to dozvedela pri komunikácii so štátnymi zákazníkmi.

Novú politiku interne volajú 3-5-2 a vyjadruje percentá vymenených zariadení a softvéru v jednotlivých rokoch. V roku 2020 by mali vymeniť 30%, v roku 2021 50% a v roku 2022 zvyšných 20%.

Nová politika sa zatiaľ nevzťahuje na čínske súkromné firmy. Vzhľadom na veľkosť čínskeho trhu sa dá očakávať finančný dopad na firmy ako HP, Dell a Microsoft. Ak výmena prebehne úspešne, dajú sa v budúcnosti očakávať tlaky aj na čínske súkromné firmy.

Dôvod týchto snáh je jasný. Vzhľadom na obchodnú vojnu s USA, na snahy vylúčiť Huawei z 5G inštalácií a celkovo obavy o kybernetickú bezpečnosť pri používaní zahraničných produktov sa Čína snaží byť sebestačná a v budúcnosti sa nespoliehať na zahraničných dodávateľov.

Obrázok: „Food street had a festive feel to it“ by shankar s., used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ