Členské štáty EÚ publikovali správu obsahujúcu posúdenie rizík 5G sietí z hľadiska kybernetickej bezpečnosti

5G

Zdroj: EU2019.FI

Ešte v marci tohto roka EÚ sa pod tlakom USA zaoberala tým, ako sa postaviť k implementácii 5G sietí. USA upozorňovali na nebezpečenstvo dominantného dodávateľa 5G sietí (Huawei) a tlačili na EÚ, aby zablokovala čínsku firmu a neumožnila jej budovať 5G siete na európskom kontinente. EÚ sa vtedy rozhodla zatiaľ neblokovať Huawei.

Nové 5G siete by mali byť chrbticou, ktorou bude v budúcnosti prúdiť komunikácia miliárd sieťových zariadení. Väčšina týchto zariadení bude komunikovať citlivé informácie. Je veľmi dôležité zaručiť integritu, odolnosť a bezpečnosť týchto sietí. EÚ kvôli tomu vypracovala správu „EU coordinated risk assessment of the cybersecurity of 5G networks“, ktorá bola uverejnená tento týždeň.

V správe sú identifikované dve hlavné výzvy:

  • inovácie v 5G sieťach, ktoré prinášajú nové typy služieb a aplikácií
  • úloha dodávateľov 5G sietí a závislosť na jednotlivých dodávateľoch

Správa má 33 strán a podrobne popisuje dôležité bezpečnostné výzvy, ktoré prinesie implementácia 5G sietí. Stiahnuť si ju môžete tu. Do konca tohto roka by mali byť známe opatrenia na eliminovanie zistených bezpečnostných výziev. Do 1.10.2020 by členské štáty mali posúdiť či navrhnuté kroky boli dostačujúce, alebo je nutné navrhnúť ďalšie opatrenia.

Obrázok: „2019_04_03_ons-san-jose_124“ by Doc Searls, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ