DarkMatter – firma zo Spojených arabských emirátov, ktorá ponúka milión dolárov Izraelcom z elitnej kyberjednotky

DM

Zdroj: Yedioth Ahronoth (hebrejsky), The Times of Israel

SAE nakupuje

Podľa investigatívneho článku denníka Yedioth Ahronoth, ktorý vyšiel 16.10.2019, súkromné firmy zo Spojených arabských emirátov verbujú tých najlepších absolventov izraelskej elitnej kyberjednotky do svojich hackerských služieb. Izrael síce nemá diplomatické styky so Spojenými arabskými emirátmi, ale majú spoločného nepriateľa Irán. Predpokladá sa, že medzi Izraelom a SAE existuje spolupráca v bezpečnostnej oblasti.

Lukratívne ponuky

Vybraným uchádzačom ponúkajú 100.000 dolárov mesačne, bonusy za podpis zmluvy a bývanie na pláži v luxusných domoch s výhľadom na more. Viacerí bývalí absolventi kyber jednotky 8200 potvrdili, že im z čista jasna bola ponúknutá lukratívna pozícia v zahraničí. Tento „vývoz“ tých najschopnejších vyvoláva obavy v Izraeli. Ich hackerské schopnosti a hlavne produkty, na ktorých budú pracovať, by mohli byť v budúcnosti použité proti Izraelu.

DarkMatter

DarkMatter sa pred svetom prezentuje ako súkromná firma v oblasti kybernetickej obrany. Má sídlo v Abú Dhabí a podľa novej správy aj na Cypre. Bola založená v roku 2015 a zamestnáva viac ako 600 ľudí v rôznych krajinách. Podľa informácií AP z roku 2018 pracuje aj pre vládu Spojených arabských emirátov. Firmu obviňujú z toho, že cielila kybernetické útoky na aktivistov, novinárov a dokonca ciele v demokratických krajinách na západe.

Obavy Izraela aj USA

Oficiálni izraelskí predstavitelia z obranných kruhov sa vyjadrili, že týmito lukratívnymi ponukami prakticky „pašujú“ intelektuálne vlastníctvo Izraela bez akejkoľvek kontroly izraelského ministerstva obrany. Podobným spôsobom láka firma DarkMatter aj amerických občanov, ktorí kedysi pracovali pre americkú NSA alebo CIA. Správu o tom priniesol tohto roku Reuters. Ďalšou zaujímavou informáciou je, že izraelská bezpečnostná firma NSO Group známa svojim spyvérom Pegasus, bola tiež zasiahnutá únikom mozgov. Keď pred dvoma rokmi začali odchádzať kľúčoví zamestnanci, firma si najala súkromných detektívov, aby ich sledovali. Vyšetrovaním odhalili, že zamestnanci sa presunuli na Cyprus a tam pracujú pre DarkMatter, iní Izraelci pracujú z kancelárií firmy DarkMatter v Singapúre. NSO Group v minulosti dodávala svoj ofenzívny softvér aj do SAE, ale nikomu nedovoľuje svojim softvérom atakovanie mobilov izraelských alebo amerických občanov. V SAE sa teda rozhodli si vybudovať vlastné nástroje bez obmedzení.

Nie všetci sa dajú kúpiť

Nie všetci čo dostali lukratívne ponuky ich aj prijali. Napriek tomu, že bezpečnostné firmy v Izraeli nemôžu dorovnať ponuky zo SAE, viacerí čo odmietli sa vyjadrili, že by sa necítili dobre, keby pracovali v tejto pozícii pre cudziu krajinu.

Obrázok: „Abu Dhabi Streets“ by Colin Capelle, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ