DEF CON 27 – legitímne vyzerajúci USB kábel ako trójsky kôň do vášho počítača a siete

USBTrojanHorse

Zdroj: Vice/MOTHERBOARD

Na konferencii DEF CON sa dá vidieť kde čo a tento rok sa tam nachádzal aj bezpečnostný výskumník MG, ktorý ukazoval a predával svoj nový výtvor. Podarilo sa mu upraviť originálny Apple lighting USB kábel tak, že ten kto si ho pripojí do svojho počítača je hacknutý. Ako?

Kábel sa volá O.MG a obsahuje miniatúrny implantát, ktorý umožňuje útočníkovi pripojiť sa bezdrátovo na počítač. Po pripojení sa na IP adresu implantátu v kábli, môže útočník spustiť rôzne akcie napríklad naštartovať terminál. Je to ako sedieť rovno pred napadnutým počítačom. Po vykonaní potrebných úloh je možné implantát deaktivovať a zabrániť prezradeniu.

Obrázok: O.MG kábel a web stránka ovládania
Zdroj: MG

MG vyrobil prvú sériu káblov doma vo svojej kuchyni. Napriek tomu káble vyzerajú na nerozoznanie od neporušených originálov a naďalej vykonávajú svoju pôvodnú činnosť. Podľa jeho testov vidí káblový Wi-Fi hotspot zo svojho mobilu na vzdialenosť 90 metrov. Hackeri samozrejme môžu použiť lepšiu anténu a vzdialenosť bude väčšia. Takisto sa vie kábel pripojiť na blízku Wi-Fi a potom môže byť útočník kdekoľvek na svete (po zámene kábla).

Výskumník ma prísľub od známej firmy Hak5, že bude tieto káble vyrábať a zaradí ich do svojej ponuky hackerských nástrojov. S Apple káblami začal preto, že je ich najťažšie modifikovať. Predpokladám, že sa dajú očakávať aj USB Type-C a iné rozšírené USB káble. Ponaučenie je, že držte si svoje káble blízko pri sebe a cudzie si nenechajte strkať do počítača.

Obrázok: „D72_3043“ by Tom Ballard, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ