DuckDuckGo vyhľadávač, ktorý vás nesleduje, zverejnil pre všetkých zoznam online sledovačov a kód, ktorým ho generuje

DuckDuckGo

Zdroj: CNet

DuckDuckGo je vyhľadávač, ktorý je známy tým, že vás nesleduje. Jeho služby využívam už dlhšie. Aj keď nemá v indexe toľko stránok ako Google, na bežné vyhľadávanie je oveľa prehľadnejší. Občas zo žartu používam výraz, že som si to vykačkoval.

Včera 5.3.2020 DuckDuckGo oznámil, že poskytuje voľne na stiahnutie dáta o identifikovaných sledovačoch a kód, ktorým ho generuje. Data set sa volá Tracker Radar a obsahuje 5326 domén od 1727 firiem, ktoré vás sledujú online.

Ako prvá sa ozvala firma za prehliadačom Vivaldi, že už ho začala používať. Dá sa očakávať, že ďalšie firmy sa pridajú. Hlavný problém sú firmy za online reklamou, ktoré budujú neskutočne podrobné profily ľudí na internete, aby tieto dáta využili pri predaji a cielení reklamy. Medzi najväčšie firmy závislé od príjmov z reklamy patria Google a Facebook.

Šéf firmy DuckDuckGo Gabriel Weinberg oznámil, že v minulom roku 2019 mali ich produkty 20 miliónov stiahnutí. V súčasnosti je to už 100.000 stiahnutí denne. Firma je v zisku a profituje z reklám zobrazených na základe vášho vyhľadávaného textu. Na zobrazenie reklamy nepotrebuje sledovať vašu online aktivitu.

Blokovanie sledovačov na stránkach nie je úplne bez problémov. Vďaka blokovaniu nemusia stránky fungovať korektne. Vtedy musí DuckDuckGo upraviť kód tak, aby stránka fungovala, ale nesledovala používateľa.

DuckDuckGo Tracker Radar (dáta) nájdete na tomto linku a DuckDuckGo Tracker Radar Detector (kód na generovanie) nájdete tu.

Obrázok: DuckDuckGo

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ