Dumpster diving Moskva – dokument o urgentnej diskusii medzi Tureckom a Ruskom nájdený na skládke

Shredder

Zdroj: Bloomberg

List zo skládky

List dokazujúci urgentnú diskusiu o pripojení tureckým firiem do ruskej alternatívy bankového systému SWIFT bol nájdený neporušený na skládke v Moskve. Diskusia prebiehala medzi predstaviteľmi Turecka a Ruska v júli v Moskve. Podľa dokumentu bola diskusia tak urgentná, že ruský predstaviteľ platil zo svojho za použitie priestorov na letisku Vnukovo a v liste okrem iného žiadal kompenzáciu.

V našom podcaste č.12 sme spomínali, že Rusko sa snaží odpojiť od internetu. Táto snaha má zabezpečiť, aby sieť vnútri Ruska fungovala aj po odpojení sa od svetovej siete. Ešte v roku 2014 z podobných dôvodov Rusko vytvorilo vlastný platobný systém, aby v prípade odpojenia od celosvetového systému SWIFT (napr. v prípade sankcií) mohli vnútorné platby prebiehať nerušene. Rusko má snahu, aby sa jeho terajší spojenci ako Turecko a Čína pripojili do ich platobného systému.

Dumpster diving

Čo je pre nás zaujímavé a poučné je, ako sa mohol relatívne citlivý dokument z týchto rokovaní dostať na skládku neskartovaný. Je možné, že niekto si zistil kto a kam vyváža odpadky ministerstva financií a skúsil šťastie. Možno to bola obyčajná náhoda. V každom prípade nebol dodržaný postup pri nakladaní s citlivými dokumentami.

Jeden zo spôsobov získavania informácii o firme môže byť tzv. dumpster diving. V kontexte bezpečnosti ide o prehrabávanie sa v odpadkoch osoby/firmy a hľadanie citlivých informácii, ktoré by sa dali zneužiť. V odpadkoch sa často dajú nájsť interné manuály, obrázky internej infraštruktúry, zoznamy interných systémov, zoznamy hesiel, CD/DVD média, finančné informácie, vytlačené citlivé emaily, zmluvy, faktúry a rôzne iné citlivé dokumenty (s reálnymi podpismi vedenia). Ako teda postupovať?

Ako na skartovanie

Dôležité je si uvedomiť nebezpečenstvo vyhadzovanie citlivých dokumentov a vyškoliť zamestnancov, že určité dokumenty je nutné pred vyhodením skartovať. Kvalitná skartovačka nie je drahá a mala by byť v každej firme a na každom oddelení. V tomto prípade si ministerstvo financií Ruska vyžiadalo vyjadrenie od firmy na spracovanie odpadu. Ak je vina na ich strane, niekto zrejme príde o lukratívny kontrakt.

Obrázok: „090331“ by Tamaki Sono, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Cena ITAPA 2022 opäť hľadá najlepšie projekty

Cena ITAPA 2022 opäť hľadá najlepšie projekty v oblasti inovácií, digitalizácie a modernizácie spoločnosti Bratislava 4. októbra 2022 – ITAPA už po 21-krát vyhlasuje prestížnu súťaž Cena…