Estónska zahraničná spravodajská služba vydala správu za rok 2019 a je to znova zaujímavé čítanie

The Estonian Foreign Intelligence Service

Zdroj: EFIS

EFIS (The Estonian Foreign Intelligence Service) každoročne vydáva správu o bezpečnostnom stave v regióne. Veľmi otvorene komentuje vývoj ohľadom Ruska a jeho vojenských, politických alebo kybernetických snáh. Správa má 82 strán, ale nás bude zaujímať hlavne časť „RUSSIAN CYBER THREAT“.

Popis hrozieb, ktoré číhajú z Ruska, začína na strane 15. Možno tomu nebudete veriť, ale prvá zaznamenaná kyber operácia Ruska sa stala ešte v roku 1996. Ide známu akciu skupiny „Moonlight Maze“ a jej krádeže citlivých informácií z amerických vládnych organizácií a univerzít.

Na začiatku správa konštatuje, že kybernetické útoky sú pre Rusko efektívne z hľadiska ľudí, času a peňazí a slúžia na dosiahnutie politických cieľov. Za roky sa ciele útokov veľmi nezmenili, skôr sa rozšírili. Čo sa zmenilo sú metódy týchto útokov.

Zaujímavou črtou je, že Rusko má tendenciu zneužívať zraniteľnosti hneď ako sa objavia. Včasná aktualizácia je teda nevyhnutná voči tomuto typu útočníkov. Rusko sa snaží útočiť na zahraničné organizácie, aby zistilo ich politické postoje a prispôsobilo tomu svoje akcie.

Správa spomína aj ovplyvňovanie volieb v iných krajinách a očakáva sa pokračovanie tejto činnosti aj v roku 2020. Od začiatku malo Rusko záujem o vojenský sektor a pri útokoch sa využívajú osoby v blízkosti cieľov so slabým zabezpečením. Napríklad sú často cieľom podporné tímy, asistenti/ky, účtovníci/čky alebo vodiči/čky.

Na záver sekcie „RUSSIAN CYBER THREAT“ na strane 18 a 19 je názorná infografika watering hole útoku, pri ktorom útočníci najprv zistia na aké stránky chodí cieľ. Neskôr sa pokúsia web stránky napadnúť a infikovať pomocou nich svoj vybraný cieľ.

Celkovo celá správa je veľmi zaujímavá a odporúčam si ju prečítať na pochopenie súčasnej situácie, akcií a postavenia Ruska v medzinárodných súvislostiach.

Obrázok: EFIS

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Rekapitulácia roku 2022 a ChatGPT

Podcast č. 138 O čom sme hovorili v roku 2022, neželaným marketingovým volaniam odzvonilo, Windows 8.1 končí, ovládanie ale aj hacknutie auta mobilom, ľudská hlúposť…