Eurofins Scientific nakoniec zaplatili výkupné po ransomvér útoku na ich systémy

Eurofins

Zdroj: BBC

O problémoch firmy Eurofins Scientific sme písali už 2x. Prvýkrát sme oznámili 4.júna, že ich zasiahol ransomvér v nedeľu 2.6.2019. Druhýkrát sme vás informovali o tom, ako v Británii ovládajú 50% trhu a výpadok ich služieb spôsobil problémy britskej polícii. Prečítajte si najprv tieto správy ak chcete byť v obraze.

Teraz sme sa dozvedeli zo správy BBC, že nakoniec zaplatili výkupné útočníkom. Tak ako nevieme aký typ ransomvéru ich napadol a aké škody spôsobil, nevieme ani výšku zaplateného výkupného. Netransparentnosť v informovaní je v protiklade s otvorenosťou firmy Norsk Hydro, ktorá otvorene informovala o tom čo sa stalo a ako sa s tým vyrovnávajú.

Pozrel som sa teda na službu BinaryEdge, ktorá má zaujímavú funkciu. Dokáže vyhľadávať text v obrázku login obrazovky z voľne prístupných serverov a počítačov na internete. Po zadaní Eurofins nájde napríklad toto:

Neviem ako v skutočnosti vyzerá zabezpečenie ich siete, ale ak sa tam nachádzajú táketo „chuťovky“ ako Windows 7 počítače viditeľné cez RDP, tak to môže byť pekná komédia. V duchu toho som použil pre hlavný obrázok tejto správy font Comic Sans. Skúste si pozrieť aj ich vyjadrenie o obnovení prevádzky. Ani zmienka o zaplatení, ale veľa textu o tom ako výborne si počínali pri eliminovaní ransomvéru. O tom kedy zrušia prístup do niektorých svojich pobočiek cez voľne prístupné Windows 7 cez RDP ani zmienka…

Obrázok: BinaryEdge/incident.sk

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ