Europol oznámil uzavretie dvoch dark webov Wall Street Market a Silkkitie (Valhalla)

DarkWeb

Zdroj: Europol

Existencia dvoch populárnych dark webov bola ukončená v spolupráci nemeckej, holandskej, francúzkej polície, rôznych amerických agentúr a fínskych colníkov. Výkonná riaditeľka Europolu Catherine De Bolle vyzdvihla dôležitosť medzinárodnej spolupráce pri tejto akcii.

Wall Street Market bol druhým najväčším dark webom na svete. Predávali sa na ňom drogy ako kokaín, heroín, kanabis a amfetamíny. Bolo to miesto na predaj ukradnutých dát, falošných dokumentov a malvéru. Donedávna web ponúkal 63.000 ponúk, zaregistrovaných bolo 1.150.000 zákazníkov a 5.400 predajcov. Na platenie používali zákazníci kryptomeny Bitcoin a Monero.

Počas akcie boli zatknutý traja ľudia v Nemecku, zabavených bolo 550.000 eur v hotovosti spolu s kryptomenami vo vysokej hodnote. V USA zatkli dvoch najväčších predajcov drog na stránke.

The Silkkitie dark web fungoval od roku 2013. Fínskym colníkom sa podarilo zabaviť vysokú sumu v kryptomene Bitcoin. Aj na tomto dark webe sa predávali drogy a iné ilegálne produkty. Po uzavretí sa niektorí fínski predajcovia presunuli na iné dark weby ako napríklad Wall Street Market.

Europol vytvoril na potieranie dark webov špecializovaný Dark Web Team. Jeho úloha je medzinárodná spolupráca pri minimalizácii ilegálneho obchodu s narkotikami a inými produktami.

Obrázok: „Bitcoin“ by Tim Reckmann, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ