Europol zasiahol proti dodávateľovi IM-RAT spyvéru, ktorý si kúpilo viac ako 14.500 ľudí

RAT

Zdroj: Europol

RAT (Remote Access Trojan) je nástroj kyber kriminálnikov, ktorý slúži na kompletné ovládanie počítača, na ktorom je nainštalovaný. Vďaka nemu môžu kriminálnici zapínať kameru a mikrofón, môžu zaznamenať čo sa deje na obrazovke počítača a samozrejme majú prístup k súborom. Veľakrát spúšťajú aplikácie na iné kriminálne účely.

Vyšetrovanie proti autorom a dodávateľom IM-RAT (Imminent Monitor RAT) spyvéru viedla austrálska federálna polícia (AFP), ktorá spolupracovala s Europolom. Domové prehliadky boli vykonané v Austrálii a Belgicku ešte v júni 2019. V novembri bola odstavená infraštruktúra pre IM-RAT a polícia zatkla 13 najväčších používateľov.

Počas prehliadok bolo zabavených 450 zariadení a budú podrobené forenznej analýze. Novembrová akcia prebehla v Austrálii, Kolumbii, Českej republike, Holandsku, Poľsku, Španielsku, Švédsku a Británii. IM-RAT nástroj bol počas svojej existencie použitý dokopy v 124 krajinách a kúpilo si ho viac ako 14.500 zákazníkov.

Polícia považovala tento konkrétny nástroj za veľmi nebezpečný, príliš cenovo dostupný (len 25 dolárov) a počet obetí bol veľký. Táto akcia je presne ukážkou toho, že na potláčanie kyber zločinu je nevyhnutná celosvetová spolupráca policajných zložiek. Kyber kriminalita prekračuje hranice a je ľahké spôsobiť veľkú škodu za krátku dobu. Kriminálnici dokonca ani nemusia byť veľmi technicky schopní.

Na záver Europol odporúča (a my sa pripájame), aktualizujte pravidelne svoj operačný systém a aplikácie, používajte firewall, buďte opatrní pri klikaní na linky a prílohy v emailoch a používajte silné heslá a pre každú službu iné.

Obrázok: Europol

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Rekapitulácia roku 2022 a ChatGPT

Podcast č. 138 O čom sme hovorili v roku 2022, neželaným marketingovým volaniam odzvonilo, Windows 8.1 končí, ovládanie ale aj hacknutie auta mobilom, ľudská hlúposť…