Európske fórum RIPE sa otvorene vyjadrilo proti čínskemu návrhu „New IP“, ktoré má zmeniť fungovanie Internetu

Internet

Zdroj: ZDNet

Posledný marcový deň tohto roku sme vás na našom blogu informovali o snahe Číny prostredníctvom firmy Huawei a štátnych telekomunikačných firiem China Unicom a China Telecom spolu s čínskym ministerstvom priemyslu a IT zmeniť fungovanie Internetu. Svoj návrh chcú predniesť na rokovaní ITU na konci roka 2020.

RIPE (Réseaux IP Européens) je európske otvorené fórum, ktoré združuje na dobrovoľnej báze komunitu ľudí so záujmom o rozvoj Internetu v Európe. V blogu si zástupca RIPE NCC Marco Hogewoning položil otázku či potrebujeme „New IP“. Odpovedal si, že si nemyslí, že potrebujeme.

V blogu sa vyjadril, že existujú určité technické výzvy, ale neverí, že kvôli nim potrebujeme úplne novú architektúru Internetu. Takisto sa vyjadril, že zmena internetových protokolov by mala byť ponechaná na Internet Engineering Task Force (IETF). Táto organizácia mala na starosti internetové štandardy desiatky rokov.

Ako správne poznamenáva, ITU ako telekomunikačná organizácia OSN je ovládaná viac politickým vplyvom ako technickými argumentami. Je zrejmé, že Čína chce hlasovaním v ITU využiť svoj rokmi budovaný vplyv na štáty Afriky a Ázie.

RIPE znepokojuje snaha zmeniť decentralizovanú podobu Internetu. Organizácia takisto zaslala dosť ostrú reakciu ITU vo februári. RIPE takisto apeluje na lokálne organizácie v každej krajine, aby kontaktovali zástupcov svojich vlád a presvedčili ich, aby hlasovali proti návrhu „New IP“.

Obrázok: „Internet“ by James Cridland, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Rekapitulácia roku 2022 a ChatGPT

Podcast č. 138 O čom sme hovorili v roku 2022, neželaným marketingovým volaniam odzvonilo, Windows 8.1 končí, ovládanie ale aj hacknutie auta mobilom, ľudská hlúposť…