Zdroj: TechCrunch
Facebook zakúpil izraelskú firmu Onavo ešte v roku 2013. Onavo poskytovalo aplikáciu pre Android a iOS, ktorá sľubovala optimalizáciu pripojenia do internetu. V skutočnosti išlo o VPN aplikáciu, ktorá špehovala ľudí a získané informácie predávala. Na špehovaní ľudí bol založený analytický biznis Onavo pre vydavateľov mobilných aplikácií.
Keďže firma Onavo vedela a videla aké mobilné aplikácie ľudia najviac používajú, mala pre Facebook veľkú cenu. V dobe keď Facebook firmu kúpil tvrdil (a teraz sa podržte), že chce využiť ich technológiu na kompresiu dát na pripojenie väčšieho množstva ľudí do internetu. Analytiku vraj využije na poskytovanie výkonnejších mobilných aplikácií (tak určite).
Ešte v roku 2018 Facebook ponúkal a tlačil túto aplikáciu používateľom pod názvom „Protect“ – „Chrániť“ (čo na to povedať, chrániť svoje korporátne záujmy?). Minulý rok prestal Facebook aplikáciu poskytovať po tom, čo sa konečne po iných škandáloch prevalilo, že VPN aplikácia slúži len na špehovanie používateľov a aplikácii konkurentov.
Málokto vie, že Facebook kúpil v roku 2014 aplikáciu WhatsApp po tom, čo z informácií aplikácie Onavo zistil neskutočný rast aplikácie WhatsApp. Bál sa nového konkurenta a radšej ho kúpil skôr, kým nebude väčší a silnejší.
Európska komisia sa konečne rozhýbala a vyžiadala si od firmy Facebook obrovské množstvo interných dokumentov. Komisia chce preveriť tvrdenia, že Facebook zneužíval svoje postavenie a informácie z aplikácie Onavo na to, aby znepríjemnil konkurentom ich fungovanie.
Koncom roka 2018 získal britský parlament informácie o tom, ako Facebook zneužíva svoje postavenie voči konkurentom. Hovorili sme o tom aj v našom incident podcaste č.7 a 9 koncom roka 2018. Predstavitelia vtedy skonštatovali, že používatelia boli špehovaní bez ich vedomia a boli sledovaní aké aplikácie používajú. Tieto informácie pomáhali firme Facebook vybrať firmy a aplikácie, ktoré by bolo dobré kúpiť.
Právnici firmy Facebook sa bránili proti tak širokej požiadavke interných dokumentov a komunikácie (ako inak). Európska komisia vyhovela požiadavke a pripraví zúženú požiadavku. Ďalšia veľká firma, ktorá čelí vyšetrovaniu Európskej komisie je Google (emoji: prekvapená tvár).
Obrázok: „BCM325 Hashtag Visualisation Week One – 1 03 2018“ by Chris Moore, used under CC BY 2.0