Facebook mal chybu, ktorá umožňovala identifikovať inak anonymných adminov Facebook stránok

facebook stránka zomri

Zdroj: Wired, O médiách.com

Sociálnu sieť Facebook asi netreba veľmi predstavovať, podľa posledných informácií má na nej účet viac ako 2 miliardy ľudí. Okrem osobného účtu je možné vytvoriť aj Facebook stránku. Tá môže slúžiť ako miesto pre propagáciu firmy, organizácie alebo známej osoby. Admini týchto stránok môžu, ale nemusia byť anonymní. Všetko závisí od nastavenia.

Vo štvrtok večer 9.1.2019 sa vďaka nepodarenej aktualizácii kódu služby Facebook objavila chyba, ktorá umožňovala identifikovať anonymných adminov Facebook stránok. Chyba bola opravená až piatok ráno. U väčšiny stránok to nemusí byť problém, ale sú samozrejme stránky, ktorých obsah vyvoláva protichodné reakcie a ich admini by boli neradi cieľom online alebo off-line útokov.

Informácia o chybe sa samozrejme rýchlo rozšírila a hneď na to sa začali na neslávne známej stránke 4chan objavovať informácie o inak anonymných adminoch rôznych Facebook stránok. Na odhalenie stačilo otvoriť Facebook stránku a pozrieť si históriu toho, kto ju editoval. Facebook totiž omylom zobrazoval nielen zmeny, ale aj to kto ich vykonal.

Napriek rýchlej oprave sa na stránkach 4chan, Imgur a sociálnych sieťach objavovali informácie o tom, kto je za Facebook stránkami Banksyho, ruského prezidenta Putina, Hillary Clinton, dokonca stránky Anonymous, Gréty Thunberg a pod. Táto chyba ovplyvnila Facebook stránky aj na Slovensku. Ako informuje stránka „O médiach.com“, veľmi populárna stránka Zomri bola na určitý čas deaktivovaná, aby nebolo možné identifikovať adminov.

Byť na sociálnych sieťach je do istej miery riziko. Byť adminom populárnej Facebook stránky je ešte väčšie. Facebook pravidlá oficiálne neumožňujú vytváranie falošných účtov, ale ak by ste vzhľadom na obsah stránky mohli byť v nebezpečí, tak je najlepšie si vytvoriť falošný účet. Samozrejme to sa ľahšie hovorí ako vykoná, lebo pri vytváraní účtu potrebujete tel. číslo na overenie. Tento prípad znova ukazuje, ako je byť v dnešnej dobe anonymný prakticky nemožné.

Obrázok: Zomri (Facebook)

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Rekapitulácia roku 2022 a ChatGPT

Podcast č. 138 O čom sme hovorili v roku 2022, neželaným marketingovým volaniam odzvonilo, Windows 8.1 končí, ovládanie ale aj hacknutie auta mobilom, ľudská hlúposť…