Facebook sa dohodol s FTC na rekordnej pokute, ale pre Facebook je to vlastne výhra

Facebook

Zdroj: The Verge

Podľa vyjadrenia The Wall Street Journal sa Facebook dohodol s FTC na pokute vo výške 5 miliárd dolárov. Dohoda ešte musí prejsť schvaľovacím procesom a tak nie je známe kedy bude pokuta definitívna. Facebook zatiaľ správu o dohode nepotvrdil ani nekomentoval.

Podľa informácií WSJ hlasovali traja republikánski zástupcovia v FTC za dohodu a dvaja demokratickí zástupcovia proti. Ešte v apríli sme na našom blogu informovali, že Facebook si odložil 3 miliardy na očakávanú pokutu. Facebook vtedy očakával pokutu v rozmedzí 3 až 5 miliárd dolárov.

Pripomeňme si, že Facebook bol známy porušovaním súkromia od začiatku fungovania. V novembri 2011 sa Facebook dohodol s FTC po tom, čo zavádzal zákazníkov svojej služby a nebol schopný splniť svoje sľuby ohľadom súkromia používateľov. Facebook sa vtedy zaviazal k dodržiavaniu pravidiel od FTC, ktoré medzitým veľakrát porušil. Takisto mala nasledujúcich 20 rokov Facebook pravidelne kontrolovať nezávislá firma, či Facebook dodržuje dohodu s FTC. Kontrola zjavne zlyhala.

Výška pokuty vyvolala veľkú nespokojnosť medzi niektorými novinármi, politikmi z amerického kongresu a aktivistami za ochranu súkromia. Pokuta je síce historicky najväčšia aká bola udelená FTC, ale jej výška je len tretina tržieb firmy Facebook za posledné tri mesiace (15 miliárd dolárov). Väčšina kritikov sa zhodla, že pokute chýba jedna nula navyše. S tým sa dá len súhlasiť.

Facebook táto pokuta neodradí od porušovania súkromia ľuďí. Treba to mať na pamäti pri posudzovaní ich ďalšieho veľkolepého projektu celosvetovej kryptomeny Libra. Nie je dôvod si myslieť, že pri tomto projekte urobia výnimku a budú brať práva svojich používateľov vážne.

Obrázok: „Mark Zuckerberg“ by JD Lasica, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ