Facebook sa vyhovoril na „technickú chybu“ za neslušný preklad mena čínskeho prezidenta

Čínsky prezident Xi Jinping

Zdroj: The Guardian

Čínsky prezident Xi Jinping je na návšteve Mjanmarska kde podpisoval s predstaviteľkou krajiny Aung San Suu Kyi niekoľko dohôd týkajúcich sa čínskych investícií do infraštruktúry. Informácie o jeho návšteve boli na oficiálnej Facebook stránke Aung San Suu Kyi.

Problém nastal pri automatickom preklade z barmčiny do angličtiny. Každá zmienka mena čínskeho prezidenta bola preložená ako „Mr. Shithole“. Dokonca nadpis lokálneho spravodajského žurnálu Irrawaddy sa hrdil nadpisom „Večera na počesť prezidenta shithola“. Anglické slovo „shithole“ sa da voľne preložiť ako zlé a nevhodné miesto na bývanie alebo prácu. U nás by sme povedali, že toto miesto alebo mesto je „diera“.

Facebook sa vyjadril, že išlo o technickú chybu. Podľa všetkého nemali preklad mena čínskeho prezidenta vo svojej databáze pre barmčinu. Systém sa rozhodol preklad „odhadnúť“ a ako to dopadlo už viete. Facebook sa musel znova ospravedlňovať.

Facebook mal problémy už v minulosti. Automatický preklad spôsoboval bizarné preklady z barmčiny do angličtiny už v roku 2018. Firma Facebook takisto nemala v minulosti dostatok ľudí ovládajúcich barmčinu a aj tak spustila svoje služby v Mjanmarsku. To spôsobilo problematické moderovanie agresívnych vyjadrení na jej platforme a ataky na miestnu moslimskú minoritu.

Tento problém je pre Facebook nepríjemný aj preto, lebo čínsky prezident je veľmi citlivý na svoj imidž. Svojho času bol v Číne zakázaný Winnie the Pooh, lebo ľudia ho používali ako obrázok v rôznych memes, aby ho zosmiešnili. Samozrejme Facebook je v Číne zakázaný, takže nič horšie im zatiaľ nehrozí.

Ak ste dočítali až sem, tak asi máte pocit, že ste v nesprávnej simulácii. V každom prípade je horeuvedené faux pas ukážkou toho, ako môže technológia zlyhať tým najneuveriteľnejším spôsobom. Za tento úlet udeľujeme firme Facebook náš titul fail týždňa (druhýkrát v rade).

Obrázok: „China State Visit“ by Foreign and Commonwealth Office, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ