FBI zatkla podvodníkov prevádzkujúcich support web stránky cielené na dôchodcov, ktoré im zarobili 10 miliónov dolárov

Old

Zdroj: ZDNet

Dvaja podvodníci prevádzkovali stránky poskytujúce technickú podporu. Po návšteve týchto stránok sa ľuďom zobrazovali vyskakujúce okná, ktoré im zobrazovali falošné upozornenia. Upozornenia tvrdili návštevníkom stránky, že majú vírus na svojom počítači a majú zavolať linku technickej pomoci.

Po zavolaní ich operátori presviedčali, aby si zakúpili opravu počítača. Poplatky boli od stoviek až po tisícky dolárov. Niektorí ľudia boli oklamaní dvakrát. Podvodníci im zavolali znova a tvrdili, že predchádzajúca firma už nefunguje a ponúkli vrátenie peňazí. Neskôr zavolali znova a tvrdili, že vďaka chybe im vrátili na účet viac peňazí a nech im obeť pošle rozdiel.

Podvodníci oklamali okolo 7500 ľudí a zarobili 10 miliónov dolárov. Podľa vyjadrenia oficiálnych úradov sa zameriavali hlavne na starších ľudí, ktorých vedeli ľahšie zmanipulovať. Skupina operovala od roku 2015 a v stredu 18.9.2019 boli zatknutí dvaja hlavní protagonisti.

Maximálna sadzba za tento typ podvodu je 20 rokov. Microsoft sa vyjadril, že zo 175.000 doručených sťažností na tento druh podvodu tvorili väčšinu starší ľudia. FTC zaznamenala len v roku 2018 142.000 sťažností tohto druhu.

Obrázok: „Begging for the photographer“ by Pedro Ribeiro Simões, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ