FCC zakázala podporu nákupu telekomunikačných zariadení od firiem Huawei a ZTE

FCC

Zdroj: TechCrunch

FCC (Federal Communications Commission) spravuje Universal Service Fund, v ktorom sa nachádza 8,5 miliardy dolárov. Tento fond je určený na podporu nákupu telekomunikačnej infraštruktúry v USA. FCC oznámilo, že peniaze nemôžu byť použité na nákup od firiem, ktoré ohrozujú národnú bezpečnosť USA. FCC hneď na začiatok dalo na zoznam 2 firmy.

Prvé dve firmy na zozname sú Huawei a ZTE. Ajit Pai, ktorý vedie FCC k tomu povedal: „Obidve firmy majú úzke napojenie na čínsku komunistickú vládu a vojenský aparát. Obidve podliehajú čínskym zákonom, ktoré ich zaväzujú v širokej miere spolupracovať v prípade akýchkoľvek požiadaviek od ich spravodajských služieb a musia o nich mlčať. Obidve firmy sa v minulosti zúčastňovali krádeží intelektuálneho vlastníctva, podplácania a korupcie.“

Čínske firmy boli pod drobnohľadom amerických úradov už dlhšie. Situácia eskalovala na začiatku tohto roka, keď zatkli Huawei CFO – finančnú riaditeľku Meng Wanzhou. Obidve firmy vehementne odmietajú akékoľvek obvinenia. O zákaze podpory nedôveryhodných firiem sa hovorilo už oveľa skôr, ale trvalo mesiace, kým sa to stalo teraz realitou.

Exituje ďalší návrh v podobnom duchu, ktorý by prikazoval firmám, ktoré dostanú podporu z fondu, aby odstránili už nainštalované zariadenia od zakázaných firiem. Ajit Pai sa vyjadril, že chápe finančné zaťaženie takéhoto opatrenia, a preto v tomto prípade finančne pomôžu menším operátorom z vidieka.

Obrázok: „FCC“ by jeanbaptisteparis, used under CC BY-SA 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Rekapitulácia roku 2022 a ChatGPT

Podcast č. 138 O čom sme hovorili v roku 2022, neželaným marketingovým volaniam odzvonilo, Windows 8.1 končí, ovládanie ale aj hacknutie auta mobilom, ľudská hlúposť…