Firma Cellebrite sa pochválila, že vie odomknúť akýkoľvek iPhone (a veľa Android mobilov)

Cellebrite

Zdroj: Wired

V našich podcastoch sme často hovorili o bezpečnosti iOS a Android zariadení. Spomínali sme existenciu firiem, ktoré sú za určitý poplatok schopné na objednávku alebo aj masovo odblokovať väčšinu telefónov. Ak ste mali falošný pocit, že váš iPhone je nehacknuteľný, po našich podcastoch ste ho už dúfam stratili.

Minulý piatok sa izraelská firma Cellebrite na svojom twitter účte pochválila, že dokáže odblokovať akýkoľvek iPhone verzie iOS 7.0 až 12.3.

Firma Cellebrite je známa izraelská forenzná firma poskytujúca odblokovanie a prístup k širokej ponuke mobilov. Svoj produkt volajú UFED (Universal Forensic Extraction Device) a má niekoľko prevedení. V piatok predstavila top model UFED Premium, ktorý má slúžiť pre policajné a ozbrojené zložky. Zariadenie sa dá použiť ak má polícia fyzický prístup k mobilu.

Je zaujímavé, že doteraz nenápadná firma, ktorá veľmi nechcela hovoriť o svojom produkte a zákazníkoch sa rozhodla takto verejne urobiť reklamu svojej novinke. Svoju úlohu určite zohráva to, že na trhu majú konkurenta. Je ním americká firma Grayshift založená bývalým zamestnancom Apple. Ponúka podobné zariadenie pre odblokovanie mobilov iPhone pod názvom GrayKey. Druhý dôvod je, že do určitej miery hrajú s Apple a Google hru na mačku a myš. Výhoda odblokovania môže trvať niekedy krátko. Apple aj Google neustále plátajú chyby využívané týmito zariadeniami, a preto sa musia pochváliť kým sa dá.

Na trhu existujú aj ďalšie firmy ako NSO Group, Candiru, a iné. Tieto firmy poskytujú za oveľa väčšie sumy možnosť hacknúť mobily na diaľku len so znalosťou tel. čísla. Obeť veľakrát nemusí na nič kliknúť a nemá potuchy, že má na telefóne malvér.

Obrázok: Teel Technologies Canada

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ