Firma známa nástrojom na odblokovanie mobilov Apple iPhone zvyšuje ceny. Hackovanie je stále ťažšie

Grayshift Graykey

Zdroj: Vice/MOTHERBOARD

Ak pravidelne počúvate náš incident podcast tak viete, že firmu Grayshift sme už spomínali. Túto americkú firmu založil bývalý zamestnanec firmy Apple. Jej zariadenie GrayKey dokáže odblokovať mobily Apple iPhone. Firma predaj zariadenia kontroluje a predáva ho hlavne silovým zložkám.

Redakcii Motherboard sa podarilo získať informácie, že firma minulý rok zdvihla ceny svojho zariadenia. Dôvodom bolo, že je stále ťažšie prelamovať ochranu Apple iPhone. Z emailov, ktoré má k dispozícii vyplýva, že situácia je dynamická. Apple opraví chybu, Grayshift sa snaží nájsť ďalšiu.

Firma poskytuje dve verzie. Offline verzia zariadenia za 30.000 dolárov nemá obmedzenie počtu odblokovaných zariadení. Online verzia, ktorá stojí po zvýšení ceny 18.000 dolárov umožňuje 300 odblokovaní. Pôvodne sa online verzia predávala za 15.000 dolárov.

Ceny za odblokovanie mobilov iPhone v minulosti lietali vysoko. Agentúra FBI zaplatila v roku 2016 za odblokovanie iPhone 5C 1 milión dolárov. V minulosti sme na našom blogu písali o firme Cellebrite a jej produkte UFED.

Apple samozrejme neustále vylepšuje svoj hardvér aj softvér. Do budúcna sa dá očakávať, že postupne opraví chyby, ktoré tieto firmy využívajú. Bude to takisto znamenať návrat debaty o tom, či softvér a hardvér má mať zadné dvierka (backdoor) prikázane zákonom pre účely silových zložiek.

Obrázok: Numerama

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ