Gone in 60 seconds. Čo odhalil test bezpečnosti bezkľúčových systémov v autách?

WhatCar

Zdroj: What Car?

Minulý rok sme v našom podcaste č.4 (ten čas letí) spomínali ako sa dá jednoducho pomocou relay útoku ukradnúť auto s aktivovaným bezkľúčovým systémom. Ak ste nás vtedy nesledovali, alebo ste už zabudli, nižšie je video ako zlodeji zosilňujú a opakujú signál z kľúča uloženého v dome. Podľa údajov z minulého roka ukradli zlodeji v Británii viac ako 106.000 áut (údaje za Anglicko a Wales).


Bezkľúčové systémy a kriminalita

Bezkľúčové systémy mali zákazníkom priniesť pohodlie a zrýchliť odomykanie/zamykanie auta aj jeho štart. Bohužiaľ ako sa ukazuje podľa štatistík, priniesli aj nový spôsob ako jednoducho a rýchlo auto ukradnúť. V Británii napríklad vzrástol počet ukradnutých áut o 50% za posledných 5 rokov.

Polícia je presvedčená, že za zvýšeným počtom krádeží je používanie bezkľúčových systémov v autách. Tieto systémy fungujú tak, že kľúč vysiela neustále kód alebo kódy, ktoré sú zachytené autom keď je majiteľ kľúča v jeho blízkosti a odomknú ho. Zároveň je deaktivovaný alarm a imobilizér, pretože majiteľ je predsa v blízkosti.

Signál kľúča funguje zvyčajne na vzdialenosť 5 alebo 6 metrov. Kriminálnici však prišli na to, že jednoduchým zariadením sa dá kód kľúča odchytiť a poslať na vzdialenosť až 50m. Krádež potom vyzerá tak ako na videu hore. Jeden zlodej sa snaží zachytiť signál kľúča v dome a ten je bezdrátovo prenesený na zariadenie druhého zlodeja, ktorý je s ním v blízkosti auta.

Test bezkľúčových systémov

A sme pri samotnom teste. Firma prevádzkujúca portál What Car? požiadala odborníkov z firmy Edilock, aby otestovali niekoľko áut s bezkľúčovým systémom. V piatich prípadoch použili odborníci vyššie popísaný relay útok a v dvoch si pomohli manuálnym otvorením zámku.

Keď testovali autá so zapnutým bezkľúčovým systémom bez prídavných bezpečnostných nastavení dokázali odísť v 6 autách zo 7 testovaných do 60 sekúnd. Ak bol bezkľúčový systém deaktivovaný alebo zapli pokročilejšiu ochranu, tak sa im podarilo odísť do 60 sekúnd v dvoch autách. Bližšie informácie nájdete na linku uvedenom v zdroji.

Ako reagujú výrobcovia áut?

Z testu vyplynulo , že presvedčenie polície o jednoduchosti prekonania bezkľučových systémov je pravdivé. Ako reagujú výrobcovia áut? Firmy ako Audi, BMW, Ford a Mercedes predstavili kľúče s detekciou pohybu. Ak kľúč nezistí pohyb, do stanoveného času prestane vysielať. Jaguár a Land Rover predstavili ultra wide band technológiu, ktorá vysiela na viacerých frekvenciách naraz. Tesla začala vyžadovať zadanie PIN kódu po nasadnutí do auta.

Čo robiť ak máte starú technológiu?

Ak máte auto zo starou technológiou, tak máte dve možnosti. Prvá je deaktivovať túto pohodlnú funkciu. Druhá je si kúpiť obal na kľúč, ktorý funguje ako Faradayová klietka a neprepustí žiaden signál. V tomto prípade sa stráca pohodlie, lebo pred nastúpením musíte vybrať kľúč z obalu a po vystúpení ho zase vložiť späť.

Záver

Ak používate bezkľúčový systém vo vašom aute, tak vám prajeme ešte veľa šťastných kilometrov bez nehôd a krádeží. Ak máte ďalšie otázky ohľadom systému vo vašom aute, obráťte sa na svojho predajcu. Ak si myslíte, že by tento článok mohol pomôcť niekomu inému, tak ho zdieľajte.

Obrázok: IMDB

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ