Google Cloud Services mal výpadok a zobral so sebou plno známych služieb

Google

Zdroj: The Verge

Ak cloud služby fungujú, tak je v oblakoch slnečno. Keď nefungujú tak ako sa to stalo firme Google včera, tak je zle. Incident začal podľa informácie Google 2.6.2019 o 21:25 nášho času a skončil dnes o 01:45 nášho času. Google sľúbil neskôr uverejniť podrobné vysvetlenie toho čo sa stalo.

Výpadok spôsobil nefunkčnosť nielen Google služieb ako Gmail, G Suite, YouTube a Nest, ale aj firiem používajúcich ich cloud platformu. Problémy hlásili Discord, Snapchat, Vimeo a Shopify. Vtipné bolo, že po celý čas podľa statusu Google nemala problém služba Google+ ¯\_(ツ)_/¯.

Zase vznikli zbytočné debaty na službe Twitter o tom, ako ľudia nevedia nastaviť nič na svojom Nest termostate. Druhá skupina ľudí vysvetľovala, že to sa predsa dá aj manuálne. Pravdu mali obidve skupiny. Ľudia si ale kúpili smart termostat Nest, aby ho mohli ovládať na diaľku keď sú napr. v práci (napr. majú doma psa, staršiu osobu). Keď to nefunguje a sú práve mimo domova, nepomôže im manuálne ovládanie.

Tieto výpadky veľkých firiem majú rozsiahle následky. Pripomínajú nám, ako sme závislí od pár veľkých firiem ako sú Google, Amazon a Microsoft. Ako je na tom vaša infraštruktúra? Vedeli by ste fungovať jeden deň bez cloudu? Týždeň? Ak ste si odpovedali nie, tak ste urobili chybu už pri navrhovaní vašich systémov.

Google Cloud Services je služba, na ktorú sa spolieha veľa ľudí. Jej výpadok dokonca spôsobil nefunkčnosť Pokemon GO (ha ha ha). Za toto zlyhanie udeľujeme firme Google titul fail týždňa.

Obrázok: „Google“ by Peter Salanki, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ