Guvernér štátu Louisiana vyhlásil stav núdze kvôli kyberútokom na tri školy

Emergency

Zdroj: StateScoop

John Bel Edwards guvernér štátu Louisiana vyhlásil stav núdze kvôli kyberútokom na školy v obvodoch Morehouse, Ouachita a Sabine. V tejto chvíli nie je jasné či ide o ransomvér útoky. Prvý útok začal dva týždne pred vyhlásením stavu núdze. Vyhlásenie stavu núdze bola reakcia na obavy, že útoky by mohli vyradiť ďalšie štátne systémy.

Útoky na tri školy v severnej časti štátu Louisiana vyradili ich počítačové systémy aj telefóny. Útoky prešetrujú odborníci z louisianskej Národnej gardy, louisianskej Štátnej polície a štátneho Úradu pre technologické služby. Asistujú aj odborníci z louisianskej Štátnej univerzity.

Vyhlásenie stavu núdze kvôli kyberútoku sa stalo v Louisiane po prvýkrát, ale historicky prvýkrát bol stav núdze v USA vyhlásený v marci roku 2018 v štáte Colorado. Vtedy bol dôvodom útok na Oddelenie dopravy a použitý bol ransomvér SamSam. Vyhlásenie prišlo po tom, čo sa zamestnanci IT snažili viac ako týždeň zúfalo obnoviť 2000 počítačov oddelenia.

Guvernér John Bel Edwards vytvoril v roku 2017 louisianskú Kyberbezpečnostnú komisiu. Komisia je zložená zo štátnych predstaviteľov, predstaviteľov súkromných firiem a akademikov. Práve táto komisia má na starosti vypracovanie núdzového plánu pre prípady ako je tento.

Obrázok: „Louisiana National Guard (Gov. John Bel Edwards surveys flooded areas…)“ by The National Guard, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ