Guvernér štátu Louisiana vyhlásil stav núdze kvôli kyberútokom na tri školy

Emergency

Zdroj: StateScoop

John Bel Edwards guvernér štátu Louisiana vyhlásil stav núdze kvôli kyberútokom na školy v obvodoch Morehouse, Ouachita a Sabine. V tejto chvíli nie je jasné či ide o ransomvér útoky. Prvý útok začal dva týždne pred vyhlásením stavu núdze. Vyhlásenie stavu núdze bola reakcia na obavy, že útoky by mohli vyradiť ďalšie štátne systémy.

Útoky na tri školy v severnej časti štátu Louisiana vyradili ich počítačové systémy aj telefóny. Útoky prešetrujú odborníci z louisianskej Národnej gardy, louisianskej Štátnej polície a štátneho Úradu pre technologické služby. Asistujú aj odborníci z louisianskej Štátnej univerzity.

Vyhlásenie stavu núdze kvôli kyberútoku sa stalo v Louisiane po prvýkrát, ale historicky prvýkrát bol stav núdze v USA vyhlásený v marci roku 2018 v štáte Colorado. Vtedy bol dôvodom útok na Oddelenie dopravy a použitý bol ransomvér SamSam. Vyhlásenie prišlo po tom, čo sa zamestnanci IT snažili viac ako týždeň zúfalo obnoviť 2000 počítačov oddelenia.

Guvernér John Bel Edwards vytvoril v roku 2017 louisianskú Kyberbezpečnostnú komisiu. Komisia je zložená zo štátnych predstaviteľov, predstaviteľov súkromných firiem a akademikov. Práve táto komisia má na starosti vypracovanie núdzového plánu pre prípady ako je tento.

Obrázok: „Louisiana National Guard (Gov. John Bel Edwards surveys flooded areas…)“ by The National Guard, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Rekapitulácia roku 2022 a ChatGPT

Podcast č. 138 O čom sme hovorili v roku 2022, neželaným marketingovým volaniam odzvonilo, Windows 8.1 končí, ovládanie ale aj hacknutie auta mobilom, ľudská hlúposť…