Hackeri prenikli do firmy SyTech (Сайтэк), ktorá pracuje ma projektoch pre ruskú bezpečnostnú službu FSB

SyTech

Zdroj: BBC Rusko

Prienik do siete firmy SyTech (Сайтэк) začal ešte minulý víkend v sobotu 13.júla 2019. Hlavná stránka firmy bola zamenená a hackeri na ňu umiestnili joba-face (йоба-фейс), čo je populárny obrázok v Rusku pre trolovanie. Na twitter účte hackerov @0v1ruS sa objavil obrázok hlavnej stránky firmy SyTech s touto tvárou a takisto obrázok ukazujúci, že celková veľkosť uniknutých dát je 7,5 TB. Podľa uniknutých dát pracuje firma SyTech na projektoch pre FSB (ФСБ).

joba-face (йоба-фейс)

Web stránka firmy SyTech je stále nedostupná a twitter účet hackerov bol už zmazaný. Hackerská skupina zodpovedná za prienik sa podelila o dáta s hackerskou skupinou Digital Revolution. V roku 2018 Digital Revolution prenikla do počítačov výskumného inštitútu Kvant (Квант), ktorý spravuje FSB. Federálna bezpečnostná služba (FSB) je nasledovníčkou KGB. Má na starosti vnútornú bezpečnosť. Bojuje proti organizovanému zločinu, terorizmu, pašovaniu drog a vykonáva kontrašpionáž a sledovanie.

Hackeri poskytli uniknuté dáta ruským novinárom. BBC Rusko na základe uniknutých dát zistilo, že firma SyTech pracovala na 20 neverejných IT projektoch na základe zadania FSB a iných agentúr. Dáta neobsahujú štátne tajomstvá, ale v každom prípade ide o jeden z najväčších únikov v histórii IT projektov pre štatné organizácie.

1.Nautilus-S (Наутилус-С)

Väčšina neverejných projektov bola pre vojenskú jednotku 71330. Predpokladá sa, že táto jednotka je súčasťou 16. direktoriátu FSB a zaoberá sa rádio-elektronickým sledovaním. Jedným z projektov bol Nautilus-S (Наутилус-С), ktorý mal deanonymizovať používateľov Tor siete. Jedným z výsledkov bola databáza používateľov a počítačov aktívne pristupujúcich cez Tor.

2.Nautilus (Наутилус)

Projekt Nautilus (Наутилус) bez S z rokov 2009-2010 bol zameraný na zber informácii o ľuďoch zo sociálnych sietí. Cieľom zberu údajov boli Facebook, MySpace a LinkedIn. Súčasťou popisu k projektu bola veta, že v Anglicku sa hovorí: „Nedávajte na Internet nič, čo nemôžete povedať policajtovi“.

3.Odmena (Награда), Mentor (Наставник), Nadežda (Надежда), Komár (Москит)

Projekt Odmena (Награда) z rokov 2013-2014 sa zameriaval na preniknutie to P2P sietí ako BitTorrent. Projekt Mentor (Наставник) z rokov 2013-2014 bol určený na sledovanie emailov vybraných cieľov. Projekt Nadežda (Надежда) bol určený na zbieranie a vizualizovanie informácií o tom ako je ruský segment Internetu pripojený do globálnej siete. Projekt Komár (Москит) mal za cieľ vytvoriť systém na anonymné hľadanie a zbieranie informácií bez vzbudenia pozornosti.

4.Daň-3 (Налог-3)

Projekt Daň-3 (Налог-3) je aktuálny z roku 2018 a má za cieľ vyňať z daňových systémov údaje o osobách pod ochranou štátu. Patria tam štátni úradníci, sudcovia a ďalšie kategórie občanov.

Hackerská skupina Digital Revolution sa vyjadrila, že skupina 0v1ru$ je zrejme malá. Bez ohľadu na to im poďakovali za riskovanie vlastnej slobody pri odhaľovaní činnosti ruských služieb na Internete. Firma SyTech sa k prieniku nevyjadrila a nereaguje na požiadavky médií, jej web stránka nefunguje.

Obrázok: SyTech (Сайтэк)

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Rekapitulácia roku 2022 a ChatGPT

Podcast č. 138 O čom sme hovorili v roku 2022, neželaným marketingovým volaniam odzvonilo, Windows 8.1 končí, ovládanie ale aj hacknutie auta mobilom, ľudská hlúposť…