Hacknuté Lesy SR, Uber, VPN fejk na iOS, Cloudové služby a globalizácia

133

PODCAST č. 133

Útoky sa nevyhýbajú ani Slovensku, tentokrát boli cieľom Štátne lesy. Ako motivovať študentov ku programovaniu na Arduine? Otvárate Arduinom bankový trezor.Android či iOC? Shakespearovská otázka. Je VPN na iOSe ozaj tunelom? Ako bol hacknutý Uber? Cloudové služby a globalizácia, ako to spolu súvisí? Perfektný rozhovor!

SPRÁVY:

Hacknutý Štátny podnik Lesy SR

https://e.dennikn.sk/

Mnoho malých a stredných podnikov u nás na Slovensku si myslí, že téma hackerských útokov sa ich nijako netýka a vedenie spoločností si málokedy do detailov uvedomuje, aké následky by taký hackerský útok mohol mať. Zhruba pred dvoma týždňami sa Štátny podnik Lesy SR stal obeťou hackerského útoku.
Čo sa stalo, ako reagovali Štátne lesy a ako NBU?

Otvorenie trezoru robotom ?

https://hackaday.com/

Človek známy na githube pod menom „Mew463“ otvoril bankový trezor pomocou svojho robota. Mew463 vyvinul program s názvom l0ckcr4ck3r, ktorý aj uverejnil na githube. Konštrukciu robota riadi základná doska Arduino Nano osadená procesorom Atmega328 a „krokový ovládač“ TMC2208.

Odveká Téma :  Je iPhone hacknuteľný ?

https://www.welivesecurity.com/

Spory a dohady medzi uživateľmi smartfónov s operačným systémom Android a operačným systémom iOS sú nekonečné. Každá strana si háji svoje zariadenie a poukazuje na nevýhody toho druhého zariadenia. Jedny z najčastejších argumentov sú napríklad ceny… Androidy sú poväčšinou lacnejšie ako zariadenia s iOS a napriek tomu sú vraj Androidy inovatívnejšie ako zariadenia od firmy Apple.

S akými faktami sa operuje a kde môže byť pravda?
A mimochodom, viete, že ak si aj nainštalujete na iOS VPN aplikáciu, tak nemusí ísť celá komunikácia v tunely?

Hacknutý Uber a Rockstar

https://lnkd.in/eGB-GKGs

https://thenewstack.io/uber-hack-its-the-simple-things-that-kill-your-security/

Len koncom leta, 18.augusta sme v podcaste č. 130 rozoberali hackerskú skupinu Lapsus, ako fungovali a v zásade sme skonštatovali, že mládežnícka hackerská skupina bola odvážna, úspešná, ale nepretavila útoky do ziskov. No a uprostred septembra ochromil Uber mladý 17 či 18 ročný hacker (lebo informácie sa rôznia), ktorý je údajne členom skupiny Lapsus a hovorí si Tea Pot. Uber útok najprv popieral ale napokon ho priznali. Šikovne to chlapčisko urobil!

POĎAKOVANIA A POZVÁNKY

1) 22.9.2022 prebehla v Prahe konferencia HackerFest. My sme pár prednášok stihli on-line a povieme vám, že hackerský masakar. Perfektne vysvetlené a popísané scenáre jednoduchých a účinných útokov a prirodzene aj mechanizmov ako sa ubrániť. GOPAS -good job!

Pokiaľ ste nestihli, tak ešte stále máte možnosť si prístup na videá dokúpiť!

2) Qubit Tatry 2022. 9.-10. novembra 2022 v hotely Grand Jasná.

Qubit konferencie majú okrem skvelého programu, skúsených spíkrov aj úžasnú networkingovú atmosféru. Tím incidentu sa tam rád vracia a chystáme sa aj na Qubit Tatry 2022!

ROZHOVOR:

S Jánom Adamovským, CSO v spoločnosti SLSP na tému „Vplyv globalizácie na prevádzku cloudových služieb“

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ