ICE (Immigration and Customs Enforcement) nakúpi za 30 miliónov dolárov forenzné zariadenia od Cellebrite

ICE

Zdroj: The Daily Beast

ICE je americká federálna agentúra, ktorá ma na starosti hlavne dodržiavanie imigračných zákonov. V posledných rokoch sa stala neslávne známa používaním rôznych spôsobov (niekedy aj v rozpore s platnými zákonmi) na vynucovanie dodržiavania zákonov o imigrácii.

Podľa nového kontraktu s izraelskou firmou Cellebrite bude nakupovať jej produkty v hodnote viac ako 30 miliónov dolárov. Peniaze použije na nákup univerzálnych forenzných zariadení UFED, príslušenstvo, licencie a školenia. O firme Cellebrite sme hovorili v našich podcastoch a aj písali na našom blogu.

Firma podľa niektorých informácií bola za odblokovaním mobilu Apple iPhone strelca z mesta San Bernardino v roku 2016. FBI poprela túto informáciu. Technológia od firmy Cellebrite umožňuje obísť ochranu veľkého množstva mobilov a extrahovať z nich informácie.

V minulosti už agentúra ICE nakupovala zariadenia od Cellebrite, bolo to však v oveľa nižšej hodnote. Zariadenia od Cellebrite stoja podľa modelu od 5000 do 15.000 dolárov. Nový kontrakt by mal stačiť na nákup tisícov týchto zariadení. ICE odmietla komentovať načo potrebuje tieto zariadenia a kde a proti komu budú nasadené.

V poslednom období boli zaznamenané prípady zvýšeného prehľadávania mobilov a elektronických zariadení pri vstupe do USA. Zástancovia súkromia už v minulosti protestovali voči rutinnému prehľadávaniu elektronických zariadení na hraniciach bez príkazu sudcu. Podľa ich názoru ide o porušenie ústavy.

Obrázok: Cellebrite

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ