Incident na ITAPA2020, Umelá inteligencia, FireEye cieľom kybernetického útoku

88

Incident prináša rozhovor o umelej inteligencii

Incident sa v dňoch 7.12. – až 9.12. ako mediálny partner zúčastnil medzinárodnej konferencie ITAPA2020. Bol to už 19. ročník konferencie. A aj keď táto konferencia zvykla byť štandardne venovaná informatizácii spoločnosti, teraz bol jeden celý deň venovaný kybernetickej bezpečnosti.

Vybrali sme pre vás zaujímavé témy a priamo na mieste sme vyspovedali niektorých spíkrov, ale aj vedenie ITAPA a rozhovory vám prinesieme postupne v troch posledných decembrových podcastoch.

Prvý rozhovor bude bude o tom, že Slovensko má možnosť veľmi výrazne ovplyvniť samostatnosť Európy v mikročipových technológiách pre vývoj aplikácií umelej inteligencie.

Flash:

1. Americká spoločnosť zameraná na kyberbezpečnosť sa stala cieľom útok

https://www.zdnet.com/

 • V utorok 8.12. poobede oznámila známa bezpečnostná spoločnosť FireEye, že bola cieľom kybernetického útoku
 • s najväčšou pravdepodobnosťou došlo k úniku jej interných penetračných nástrojov.
 • Útok má teda všetky znaky útoku realizovaného štátom podporovanej hekerskej skupiny.
 • Podľa vyjadrenia CEO spoločnosti FireEye Kevina Mandiu, útočníci išli cielene a použili techniky a ich kombináciu, ktorá sa pred tým nikde neobjavila
 • Aj toto sú znaky kybernetickej vojny o ktorej sme hovorili v podcaste č. 86.

2. Pozor na Starbucks aplikácie

https://www.technadu.com/

 • Americká spoločnosť Starbucks spustila program HackerOne, ktorý umožňuje testovanie jednej z platforiem spoločnosti Starbugs
 • Boli objavené aj zraniteľnosti typu RCE – teda Remote Code Execution , chyba, ktorá umožňuje zneužitie zariadenia (tu konkrétne mobilu) tým, že umožní na ňom spustiť nežiadúci kód
 • Chyba má skóre 9.8 (10 je maximum),
 • V programe HackerOne pre Starbucks bolo však odhalených už viac ako 1000 (presne 1068), chýb !

Rozhovor:

ITAPA2020 a Incident predstavuju: spoločnosť Tachyum a Slavomír Maťašovský.

 • Spoločnosť Tachyum je americko-slovenská spoločnosť a predstaví 4 Exaflops AI superpočítač, ktorý bude založený na dizajne univerzálneho procesora Tachyum Prodigy. Superpočítač bude nainštalovaný v roku 2021 na pôde Slovenskej akadémie vied. Svojím výkonom a parametrami poskytne super škálovateľnú platformu, ktorá umožní SAV riešiť tie najkomplexnejšie problémy v oblasti fyziky, chémie, materiálových vied, umelej inteligencie a podobne. Zároveň vytvorí ďalšie pracovné možnosti a postaví Slovensko do popredia európskej iniciatívy pre digitálnu transformáciu.
  Referenčný dizajn pre zákazníkov bude navyše k dispozícii v pobočkách Tachyum v Bratislave na Slovensku a v Santa Clare v Kalifornii v USA. Všetky návrhy hardvéru, softvéru a prepínačov budú pochádzať z otvoreného zdroja, čo koncovým používateľom umožní budovať nízkonákladový škálovateľný otvorený systém, ktorý dramaticky zníži náklady na akvizíciu a prevádzku.
 • Slavomír Maťašovský pracuje vo firme Tachyum ako AI architekt. V súčasnosti sa zameriava na optimalizovanie AI frameworks PyTorch a Tensorflow na Tachyum platforme. Špecificky sa zaoberá kvantizáciou a kompresiou neurónových sietí pre rozpoznávanie obrazu, detekciu objektov, spracovávanie textu. Venuje sa aj implementácii matematických knižníc pre lineárnu algebru a riešenie diferenciálnych rovníc.
 • Rozprávali sme sa o výskume, prednostiach i obmedzeniach Umelej Inteligencie

Vtip na záver:

https://towardsdatascience.com/can-a-robot-make-you-laugh-teaching-an-ai-to-tell-jokes-815f1e1e689c

Lorenzo Ampil je filipínsky vedec, ktorý sa venuje Machine learning aplikáciam. A pustil sa do zaujímavej témy: naučiť umelú inteligenciu rozpoznať humor a tvoriť vtipy.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ