Incident na ITAPA2020, Umelá inteligencia, FireEye cieľom kybernetického útoku

new podcast banner

Incident prináša rozhovor o umelej inteligencii

Incident sa v dňoch 7.12. – až 9.12. ako mediálny partner zúčastnil medzinárodnej konferencie ITAPA2020. Bol to už 19. ročník konferencie. A aj keď táto konferencia zvykla byť štandardne venovaná informatizácii spoločnosti, teraz bol jeden celý deň venovaný kybernetickej bezpečnosti.

Vybrali sme pre vás zaujímavé témy a priamo na mieste sme vyspovedali niektorých spíkrov, ale aj vedenie ITAPA a rozhovory vám prinesieme postupne v troch posledných decembrových podcastoch.

Prvý rozhovor bude bude o tom, že Slovensko má možnosť veľmi výrazne ovplyvniť samostatnosť Európy v mikročipových technológiách pre vývoj aplikácií umelej inteligencie.

Flash:

1. Americká spoločnosť zameraná na kyberbezpečnosť sa stala cieľom útok

https://www.zdnet.com/

 • V utorok 8.12. poobede oznámila známa bezpečnostná spoločnosť FireEye, že bola cieľom kybernetického útoku
 • s najväčšou pravdepodobnosťou došlo k úniku jej interných penetračných nástrojov.
 • Útok má teda všetky znaky útoku realizovaného štátom podporovanej hekerskej skupiny.
 • Podľa vyjadrenia CEO spoločnosti FireEye Kevina Mandiu, útočníci išli cielene a použili techniky a ich kombináciu, ktorá sa pred tým nikde neobjavila
 • Aj toto sú znaky kybernetickej vojny o ktorej sme hovorili v podcaste č. 86.

2. Pozor na Starbucks aplikácie

https://www.technadu.com/

 • Americká spoločnosť Starbucks spustila program HackerOne, ktorý umožňuje testovanie jednej z platforiem spoločnosti Starbugs
 • Boli objavené aj zraniteľnosti typu RCE – teda Remote Code Execution , chyba, ktorá umožňuje zneužitie zariadenia (tu konkrétne mobilu) tým, že umožní na ňom spustiť nežiadúci kód
 • Chyba má skóre 9.8 (10 je maximum),
 • V programe HackerOne pre Starbucks bolo však odhalených už viac ako 1000 (presne 1068), chýb !

Rozhovor:

ITAPA2020 a Incident predstavuju: spoločnosť Tachyum a Slavomír Maťašovský.

 • Spoločnosť Tachyum je americko-slovenská spoločnosť a predstaví 4 Exaflops AI superpočítač, ktorý bude založený na dizajne univerzálneho procesora Tachyum Prodigy. Superpočítač bude nainštalovaný v roku 2021 na pôde Slovenskej akadémie vied. Svojím výkonom a parametrami poskytne super škálovateľnú platformu, ktorá umožní SAV riešiť tie najkomplexnejšie problémy v oblasti fyziky, chémie, materiálových vied, umelej inteligencie a podobne. Zároveň vytvorí ďalšie pracovné možnosti a postaví Slovensko do popredia európskej iniciatívy pre digitálnu transformáciu.
  Referenčný dizajn pre zákazníkov bude navyše k dispozícii v pobočkách Tachyum v Bratislave na Slovensku a v Santa Clare v Kalifornii v USA. Všetky návrhy hardvéru, softvéru a prepínačov budú pochádzať z otvoreného zdroja, čo koncovým používateľom umožní budovať nízkonákladový škálovateľný otvorený systém, ktorý dramaticky zníži náklady na akvizíciu a prevádzku.
 • Slavomír Maťašovský pracuje vo firme Tachyum ako AI architekt. V súčasnosti sa zameriava na optimalizovanie AI frameworks PyTorch a Tensorflow na Tachyum platforme. Špecificky sa zaoberá kvantizáciou a kompresiou neurónových sietí pre rozpoznávanie obrazu, detekciu objektov, spracovávanie textu. Venuje sa aj implementácii matematických knižníc pre lineárnu algebru a riešenie diferenciálnych rovníc.
 • Rozprávali sme sa o výskume, prednostiach i obmedzeniach Umelej Inteligencie

Vtip na záver:

https://towardsdatascience.com/can-a-robot-make-you-laugh-teaching-an-ai-to-tell-jokes-815f1e1e689c

Lorenzo Ampil je filipínsky vedec, ktorý sa venuje Machine learning aplikáciam. A pustil sa do zaujímavej témy: naučiť umelú inteligenciu rozpoznať humor a tvoriť vtipy.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

new podcast banner

Vízie. Aký bude rok 2021 v kybernetickej bezpečnosti?

Vízie. Aký bude rok 2021 v kybernetickej bezpečnosti ? Ako vidia rok 2021 veľké bezpečnostné spoločnosti, vizionári a redakcia Incidentu? No a rok uzavrieme rozhovormi s dvoma zaujímavými…