Zdroj: incident.sk
V posledných týždňoch sa znova objavili správy o skrytých kamerách v bytoch a domoch prenajatých cez Airbnb. Jednu sme komentovali v našom incident špeciál videu č.4, ktoré vyšlo dnes a je z The Atlantic. Druhá správa bola zo CNN. Keďže vo videu máme len krátky čas na komentovanie, pripravili sme pre vás sprievodcu touto problematikou.
SKRYTÉ KAMERY
Začnime vysvetlením kde všade môžu byť kamery ukryté. Skryté kamery sa umiestňujú často na vyvýšené miesto ako je strop alebo horná časť steny. Typicky je použitý falošný detektor dymu alebo sprinkler (rozstrekovacie zariadenie na hasenie požiarov). V záchode a kúpeľni to môže byť ventilátor, ohrievač, držiaky.
Obrázok č.1: Skrytá kamera v detektore dymu
Zdroj: Brickhouse Security
Veľmi časté sú bežné objekty ako stolové hodiny, nástenné hodiny alebo meteorologické stanice.
Obrázok č.2: Skrytá kamera v nástenných hodinách
Zdroj: The Home Depot
Kamery môžu byť ukryté v nespočetnom množstve objektov. Ak si chcete urobiť predstavu, tak si pozrite ponuku Amazon, The Home Depot a Brickhouse Security. Zistíte, že skryté kamery môžu byť ukryté v Blu-Ray alebo DVD prehrávači, plyšovej hračke, LED svetle. Je dobré vedieť na čo sa zamerať po príchode na ubytovanie.
AKO NÁJSŤ KAMERU?
1.Vizuálna prehliadka
Vizuálna prehliadka môže byť pri väčších priestoroch náročná. Sústreďte sa pri nej na citlivé priestory – záchod, kúpeľňa, spálňa. Hľadajte otvorené malé dierky niekedy skryté za čierny plast. Pomôžte si malou vreckovou baterkou, ktorou si môžete posvietiť. Tento spôsob môže byť časovo náročný, ale takto nájdete aj vypnuté kamery. Preskúmajte objekty v priestore alebo na stenách.
2.Detektor kamier
Druhý spôsob je si zadovážiť detektor kamier. Príkladom je SpyFinder Pro. Funguje na princípe blikajúcich silných LED, ktorých svetlo sa odrazí od optiky kamery. V hľadáčiku zariadenia uvidíte blikajúci odlesk kamery. Toto konkrétne zariadenie je značne predražené (cca 250 dolárov) vzhľadom na jeho konštrukciu a šikovná domáca majsterka alebo majster si ho vyrobia aj sami (nápad pre vás ak sa nudíte). Na stránke AliExpress nájdete podobné zariadenia za 15 eúr aj menej. Tieto zariadenia sú vhodné len do malých priestorov na krátke vzdialenosti a nemusia nájsť všetky typy kamier.
Obrázok č.3: Detektor skrytých kamier
Zdroj: SpyFinder Pro
3.Termokamera
Tretí spôsob nájde akúkoľvek zapnutú skrytú kameru. Stačí vám kvalitná termokamera. Každá zapnutá skrytá kamera bude vydávať teplo a bude viditeľná na termokamere. Príkladom je tento model od firmy Milwaukee. Tieto kamery môžu stáť aj niekoľko stovák eur, ale zaručene nájdu zapnutú skrytú kameru.
Obrázok č.4: Termokamera
Zdroj: Milwaukee
4.Softvér
Ak sa majiteľ ubytovania veľmi nenamáhal a umiestnil kameru do tej istej siete do ktorej vám dal prístup, bude vám stačiť napr. softvér Fing. Nainštalujte si Fing a odpojte všetky vaše zariadenia zo siete okrem mobilu na ktorom máte softvér. Spustite sken a po dokončení si pozorne prezrite aké zariadenia sú v „Devices“. Pokúste sa rozoznať aké zariadenia vidíte v sieti. Pomôžte si vyhľadávačom na internete. Ak ste technicky zdatná alebo zdatný, pokúste sa na podozrivé zariadenie pripojiť cez prehliadač. Veľa obyčajných kamier má web rozhranie na ovládanie kamery.
POZOR! Ak nenájdete žiadnu kameru, to neznamená, že tam žiadna nie je. Môže to byť kamera samostatne nahrávajúca na SD kartu. Takisto môže byť umiestnená v inej sieti, do ktorej nemáte prístup. Použite rady vyššie ako hľadať vizuálne.
5.Iné spôsoby
Existujú aj iné spôsoby napr. detektor frekvencií. Tieto detektory vedia identifikovať buď mobilný signál (ak je kamera pripojená cez mobilný modem), alebo známe frekvencie na ktorých môžu bezdrátovo komunikovať. Tento spôsob nefunguje na samostatné kamery nahrávajúce na SD kartu, ani na kamery pripojené káblom. Nevýhoda je, že fungujú väčšinou na krátku vzdialenosť a hľadanie môže byť pracné.
Obrázok č.5: Detektor frekvencií
Zdroj: SpyGuy.com
ČO NEROBIŤ
Ak máte podozrenie na kameru v detektore dymu alebo sprinkleri, za žiadnych okolností nerozoberajte takéto zariadenie. Ak je váš odhad nesprávny, mohli by ste spustiť alarm, v horšom prípade hasenie zo sprinklera. Prekryte radšej podozrivé miesto čiernou elektrikárskou páskou. POZOR! Prekryte len malú nevyhnutnú časť. Zalepením celého zariadenia by ste znova mohli spôsobiť jeho nefunkčnosť alebo spustiť alarm alebo hasenie.
Airbnb povoľuje kamery v spoločenských priestoroch a vonku. Táketo kamery musia byť uvedené v popise ubytovania. Tieto kamery samozrejme nebudete hlásiť ak sú v popise ubytovania a sú jasne viditeľné.
NAŠIEL SOM SKRYTÚ KAMERU. ČO TERAZ?
Ak ste si na 100% istí, že ste našli skrytú kameru, zdokumentujte zariadenie a jeho umiestnenie. Ak máte skenovaciu aplikáciu v mobile, uložte si obrazovku zo softvéru kde sú viditeľné údaje o kamere. Oficiálne sa sťažujte a doložte dôkazy. V prípade Airbnb máte nárok na vrátenie peňazí za ubytovanie. Čo sa týka vašej osobnej bezpečnosti, zvážte okamžité opustenie ubytovania po zdokumentovaní.
MÁM SA NA DOVOLENKE BÁŤ?
Nie. Nenechajte si svoj pobyt skaziť zopár zlými ľuďmi. Zoberte si zo sebou minimálne čiernu elektrikársku pásku a vreckovú baterku. Ak máte malý rozpočet tak detektor kamier a pri dobrom rozpočte aj termokameru. Ak nič nenájdete, termokamera je celkom zábavný spôsob ako sa pozerať na svet okolo. Prípady tajného natáčania sa stávajú, ale nie sú zatiaľ také rozšírené. Ak sa to zmení, budeme o tom informovať.
Obrázok: ThisIsWhyImBroke