Izrael zaznamenal záhadné narušenie GPS v okolí letiska Bena Guriona v Tel Avive

GPS_BG

Zdroj: HAARETZ

Za ostatné tri týždne zaznamenali piloti pri príletoch na letisko Bena Guriona v Tel Avive viaceré narušenie GPS signálu. Oznámenie IAA (Israel Airports Authority) nasledovalo po správe IFALPA (International Federation of Air Line Pilot’s Associations).

Narušenie GPS bolo zaznamenané len cez deň a len vo vzduchu. Pozemné systémy nezaznamenali tento jav. Piloti používaju GPS pre pristátia a odlety v izraelskom vzdušnom priestore. Našťastie majú alternatívny spôsob ako sa navigovať ak GPS nefunguje alebo vykazuje výrazné odchýlky.

IAA sa snaží od prvých hlásení zistiť zdroj problému. Zatiaľ bezvýsledne. Hovorkyňa izraelského ministerstva obrany sa vyjadrila, že problémy s GPS sú záležitosťou IAA. Ešte v marci sme informovali o tom, že Rusko manipuluje GPS vo veľkom rozsahu. Na vyriešenie toho či ide v tomto prípade o narušenie úmyselné alebo náhodné si budeme musieť ešte počkať.

Obrázok: „Ben Gurion sign on terminal (lt)_0485“ by James Emery, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Rekapitulácia roku 2022 a ChatGPT

Podcast č. 138 O čom sme hovorili v roku 2022, neželaným marketingovým volaniam odzvonilo, Windows 8.1 končí, ovládanie ale aj hacknutie auta mobilom, ľudská hlúposť…