Kontroverzná izraelská firma NSO Group bude vystavovať na uzavretej výstave organizovanej britskou vládou

NSO Group

Zdroj: The Guardian

V britskom meste Farnborough sa uskutoční 3. až 5.marca 2020 výstava Security & Policing. Výstava nie je otvorená pre verejnosť a oficiálne sa jej môžu zúčastniť len aktívny členovia polície a iných silových zložiek z Británie alebo zahraničia. Na výstave bude vystavovať aj izraelská firma NSO Group.

NSO Group je firma ponúkajúca okrem iného aj spyvér Pegasus a podľa rôznych informácii poskytujú svoje produkty aj autokratickým režimom a diktatúram. Tie ich využívajú na špehovanie novinárov, aktivistov za ľudské práva a ich rodiny. Naposledy sme písali koncom januára o obvinení od Citizen Lab, že ich nástroje boli použité proti americkému novinárovi.

Na výstave bude vystavovať zhruba 300 vystavovateľov a britská vláda zvykne hostiť každý rok zhruba 60 delegácií z celého sveta. Delegácie sú aj z krajín, ktoré boli v minulosti kritizované za prístup k ľudským právam ako Egypt, SAE, Saudská Arábia, Omán, Katar alebo Hong Kong. Kto príde tento rok bude oznámené 3.3.2020.

Z hľadiska prítomnosti firmy NSO Group na výstave je zaujímavé, že podľa všetkého boli nástroje firmy použité aj proti minimálne 3 občanom Británie. Firma bola zažalovaná v USA firmou WhatsApp, ktorá patrí firme Facebook. Aj o tom sme písali na našom incident blogu.

Prístup na výstavu je kontrolovaný a minulý rok sa na ňu nedostal ani poslanec Lloyd Russell-Moyle, ktorý bol členom výboru na kontrolu vývozu zbraní. Firmy na výstave ponúkajú hlavne zariadenia a softvér na špehovanie a dohľad.

V reklamných materiáloch sa NSO Group predstavuje ako „globálny líder vo svete kyber informácií, ich získavania a analýze“. Tvrdí, že „sa zaväzuje k riadnemu využívaniu jej technológie a k pomoci vládam v posilnení verejnej bezpečnosti a ochrany pred veľkými bezpečnostnými hrozbami“.

Martyn Day právnik jedného z britských občanov, ktorí boli sledovaní, sa k celej výstave a jej podpore britskou vládou vyjadril nesúhlasne. Ak britská vláda umožňuje a podporuje predaj takýchto špehovacích technológií autokratickým krajinám, tak je spoluzodpovedná a vlastne spolupracuje s nimi pri porušovaní ľudských práv.

Obrázok: Security & Policing

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

riesenia header

10 tipov ako si bezpečne nastaviť WiFi router

Nastavte si bezpečne váš WiFi router aplikovaním nastavení, ktoré môžu eliminovať prípadný útok. Už len veľmi ťažko si vieme predstaviť domácnosť či kanceláriu kde nie…