Kontroverzná izraelská firma NSO Group bude vystavovať na uzavretej výstave organizovanej britskou vládou

NSO Group

Zdroj: The Guardian

V britskom meste Farnborough sa uskutoční 3. až 5.marca 2020 výstava Security & Policing. Výstava nie je otvorená pre verejnosť a oficiálne sa jej môžu zúčastniť len aktívny členovia polície a iných silových zložiek z Británie alebo zahraničia. Na výstave bude vystavovať aj izraelská firma NSO Group.

NSO Group je firma ponúkajúca okrem iného aj spyvér Pegasus a podľa rôznych informácii poskytujú svoje produkty aj autokratickým režimom a diktatúram. Tie ich využívajú na špehovanie novinárov, aktivistov za ľudské práva a ich rodiny. Naposledy sme písali koncom januára o obvinení od Citizen Lab, že ich nástroje boli použité proti americkému novinárovi.

Na výstave bude vystavovať zhruba 300 vystavovateľov a britská vláda zvykne hostiť každý rok zhruba 60 delegácií z celého sveta. Delegácie sú aj z krajín, ktoré boli v minulosti kritizované za prístup k ľudským právam ako Egypt, SAE, Saudská Arábia, Omán, Katar alebo Hong Kong. Kto príde tento rok bude oznámené 3.3.2020.

Z hľadiska prítomnosti firmy NSO Group na výstave je zaujímavé, že podľa všetkého boli nástroje firmy použité aj proti minimálne 3 občanom Británie. Firma bola zažalovaná v USA firmou WhatsApp, ktorá patrí firme Facebook. Aj o tom sme písali na našom incident blogu.

Prístup na výstavu je kontrolovaný a minulý rok sa na ňu nedostal ani poslanec Lloyd Russell-Moyle, ktorý bol členom výboru na kontrolu vývozu zbraní. Firmy na výstave ponúkajú hlavne zariadenia a softvér na špehovanie a dohľad.

V reklamných materiáloch sa NSO Group predstavuje ako „globálny líder vo svete kyber informácií, ich získavania a analýze“. Tvrdí, že „sa zaväzuje k riadnemu využívaniu jej technológie a k pomoci vládam v posilnení verejnej bezpečnosti a ochrany pred veľkými bezpečnostnými hrozbami“.

Martyn Day právnik jedného z britských občanov, ktorí boli sledovaní, sa k celej výstave a jej podpore britskou vládou vyjadril nesúhlasne. Ak britská vláda umožňuje a podporuje predaj takýchto špehovacích technológií autokratickým krajinám, tak je spoluzodpovedná a vlastne spolupracuje s nimi pri porušovaní ľudských práv.

Obrázok: Security & Policing

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ