Kriminálnici úspešne použili softvérom generovaný hlas šéfa na podvodný prevod peňazí

Voice

Zdroj: QUARTZ

Pokrok pre všetkých

Technologický pokrok je určite pozitívna vec. Čo si niekedy neuvedomujeme je, že prináša pokrok pre všetkých, aj pre kriminálnikov. Možno ste už videli deep fake videá, kde tvár aj hlas pôvodnej osoby je nahradená tvárou a hlasom inej osoby. V nasledujúcom prípade ide o jeden z prvých zaznamenaných podvodov, pri ktorom kriminálnici použili komerčný hlasový softvér na napodobenie hlasu šéfa firmy.

Ten pravý hlas

Prípad začal v marci 2019 telefonátom šéfa materskej firmy energetickej spoločnosti svojemu podriadenému. V telefonáte ho požiadal o urgentný prevod peňazí maďarskému dodávateľovi, ktoré mu budú čoskoro vrátené. Požiadavka vyzerala legitímne a tak došlo k prevodu 243.000 dolárov. Neskôr keď peniaze neprichádzali a v ďalšom telefonáte bol požiadaný o ďalší prevod, zdalo sa mu to podozrivé a odmietol druhý prevod vykonať.

Jeho tušenie bolo správne. Aj keď spoznal hlas svojho nadriadeného ako jeho, nebol to jeho nadriadený. Peniaze boli prevedené do Mexika a iných krajín a stále sa vyšetruje kto je za celým podvodom. Odborník poisťovne sa vyjadril, že ešte nikdy nemuseli riešiť podobný podvod s použitím softvérovo napodobneného hlasu.

Budúcnosť je teraz

Podľa firmy Pindrop bol nárast hlasových podvodov v call centrách bánk, poisťovní a iných firiem medzi rokmi 2013 a 2017 až 350%. Ešte v roku 2017 sa pokúšal niekto s využitím klasického napodobenia hlasu oklamať zakladateľa spoločnosti Virgin Richarda Bransona. Ak vás táto téma zaujíma, tak jedna z firiem ponúkajúca služby a softvér v tejto oblasti sa volá Lyrebird. Tvrdí, že jej stačí jedna minúta vášho hlasu.

Čo to znamená pre budúcnosť telefonovania? Nástroje na zmenu hlasu budú stále prístupnejšie. Môžme dokonca očakávať, že každý človek bude mať podobnú aplikáciu v mobile. Hlasu v telefóne sa už nebude dať veriť, hlavne keď po vás bude chcieť prevod peňazí alebo dôverné informácie. Pre firmy to bude znamenať zmenu postupov a protokolov pri používaní hlasovej komunikácie. Začnite už teraz.

DOPLNENÉ (13.9.2019)

Podľa článku v Der Spiegel poisťovňa Euler Hermes nemá priamy dôkaz, že útočníci použili AI softvér na zmenu hlasu. Napriek tomu bola práve poisťovňa  zdrojom prvotnej informácie o použití AI softvéru. Tak či onak doba fake audia a videa sa nedá zastaviť.

Obrázok: incident.sk

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ