Kvôli jednému phishingovému emailu prišla vláda Portorika o 2,6 milióna dolárov

Portoriko

Zdroj: AP NEWS

Len v stredu tento týždeň sme informovali o náraste BEC a phishingových podvodov. Podľa najnovšej správy FBI Internet Crime Complaint Center (IC3) tvorili tieto podvody až polovicu spôsobených škôd v minulom roku (1,8 miliardy dolárov za rok 2019).

V roku 2020 tú máme prvý veľký prípad z Portorika. Rubén Rivero, ktorý je finančným riaditeľom Priemyselnej rozvojovej agentúry uviedol, že organizácia poslala podvodníkom 2,6 milióna dolárov.

Agentúra najprv dostala podvodný email, ktorý nahlásil zmenu účtu pre platenie poplatkov. Následne zamestnanci agentúry previedli 17.januára 2020 sumu 2,6 milióna dolárov na účet podvodníkov. Nikto dodatočne neskontroloval oprávnenosť a pravosť emailu.

Zamestnanci agentúry prišli na podvod až po troch týždňoch. Začalo sa vyšetrovanie či došlo k porušeniu vnútorných pravidiel. Prípadom sa už zaoberá FBI a vláda Portorika sa bude snažiť dostať peniaze späť. Po tak dlhej dobe to bude náročné.

Portoriko je územie patriace USA, ale nie je začlenené medzi štáty, ktoré tvoria USA. V krajine je už 13 rokov hospodárska recesia, a preto lokálna vláda kráti výdavky na služby. Teraz im bohužiaľ skrátili rozpočet aj kyber kriminálnici.

Jediná ochrana je školenie zamestnancov, ktorí majú právomoc robiť prevody alebo zmeny v účtovníctve. Ak potrebujete vyškoliť finančné oddelenie alebo oddelenie ľudských zdrojov, ozvite sa na náš email. Máme ešte stále voľné termíny na marec. Naše školenia sú účinné a prekvapivo lacnejšie ako 2,6 milióna dolárov :o).

Obrázok: „Puerto Rican flag in Old San Juan, Puerto Rico“ by Lorie Shaull, used under CC BY-SA 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Rekapitulácia roku 2022 a ChatGPT

Podcast č. 138 O čom sme hovorili v roku 2022, neželaným marketingovým volaniam odzvonilo, Windows 8.1 končí, ovládanie ale aj hacknutie auta mobilom, ľudská hlúposť…