Zdroj: Ars Technica
Príbeh víťaza solo súťaže Fortnite World Cup je typickým príkladom toho, že úspech prináša pozornosť. Niekedy veľmi neželanú pozornosť. V júli sme písali na našom blogu o tom, že hneď po výhre mu niekto hackol účet na službe Twitter aj Twitch.
Tentoraz to bol swatting. Swatting je nebezpečný spôsob obťažovania, pri ktorom osoba oznámi vymyslenú krízovú situáciu u niekoho iného na políciu. Typicky sa to stáva hlavne v USA, kde k týmto situáciam posielajú SWAT (Special Weapons And Tactics) tím, ktorý je ťažko vyzbrojený. Obeť nevie o čo ide a polícia takisto. Pri swattovaní už došlo k zastreleniu nevinných ľudí políciou.
Minulú nedeľu otec prerušil streamovanie jeho hry vo Fortnite a oznámil mu, že vonku sú ozbrojení policajti. Našťastie sa po pár minútach vrátil k streamovaniu nezranený. Rýchle vyriešenie bolo spôsobené aj tým, že jeden z policajtov býva blízko a pozná ho a vie aj o swattovaní hráčov.
Swattovanie a ťažko ozbrojená polícia v USA je problém. Podľa údajov Washington Post bolo zabitých políciou v roku 2019 celkovo 544 ľudí (zatiaľ). Tento rok bol odsúdený na 20 rokov za swattovanie človek, ktorý poslal SWAT tím na nesprávnu adresu konkurenta v počítačovej hre a zomrel nevinný človek. Problém je tak vypuklý, že polícia poradila ľuďom ohrozeným swattingom (streamujúci hráči, YouTuberi), aby proaktívne nahlásili meno a adresu na 911 ak je u nich riziko swattingu.
Obrázok: „Las Vegas Metropolitan Police SWAT“ by Tomás Del Coro, used under CC BY-SA 2.0