Laptop patriaci nemeckým vojakom (Bundeswehr) bol na predaj aj s dátami o protilietadlovom systéme Ozelot

LeFlaSys Ozelot

Zdroj: Der Spiegel

Bezpečnostný výskumník Tim Berghoff z nemeckej firmy G Data zháňal na stránke Ebay náhradné diely, keď narazil na zaujímavo vyzerajúci laptop. Samotný laptop vážil skoro 5 kg a išlo o výrobok nemeckej firmy Roda. Laptop zo zvedavosti kúpil za 90 eur.

Po zapnutí naštartoval operačný systém Windows 2000. Na laptope nebolo nastavené heslo a laptop urobil automatické prihlásenie, čiže po zapnutí ste boli rovno na ploche. Na laptope bol aj softvér na manažovanie od firmy Modis, ale to nebola veľká prekážka. Jeho kolegyňa Alexandra Stehr vyskúšala login Guest a heslo guest a bola vo vnútri.

Na laptope našla dokumentáciu k ľahkému protilietadlovému raketovému systému (LeFlaSys) Ozelot, ktorý sa doteraz používa. Okrem podrobných informácií o systéme sa na laptope nachádzala podrobná dokumentácia k zničeniu zariadenia v prípade, že by mohlo padnúť do rúk nepriateľa.

Hovorkyňa ministerstva obrany oznámila, že staré laptopy boli vyradené a úložiská znehodnotené. Dodala, že zrejme v prípade tohto laptopu došlo ku chybe, a preto sa dostal do obehu aj s pôvodnými diskami a dátami. Od roku 2019 bolo povinné pred predajom IT vybavenia znehodnotiť disky a pamäťové médiá.

Aj keď informácie na laptope neboli kritického charakteru, niečo podobné sa nemeckej armáde už stalo minulý rok. Vtedy sa niekomu podarilo zakúpiť laptop s utajovanými operačnými inštrukciami pre raketový systém Mars.

Ako robíte vyraďovanie starej IT techniky vo vašej firme vy? Vie vaše IT oddelenie aký protokol a nástroje použiť na bezpečné znehodnotenie diskov a pamäťových médií? Ak nie, tak sa informujte u odborníkov ako na to.

Obrázok: Amazon

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ