Latka na vstup medzi kyber kriminálnikov je veľmi nízko. Trójsky kôň sa dá kúpiť už za 50 dolárov

Pew Pew Map

Zdroj: Forbes

Na našom incident blogu často píšeme o organizovaných kriminálnych skupinách, ktorých štruktúra môže pripomínať firmu. Firmu zarábajúcu obrovské nelegálne peniaze. Okrem týchto skupín je tu však aj dostatočne veľká skupina jednotlivcov a menších skupín, ktoré sa uspokoja aj s cenovo prístupnejšími nástrojmi.

Ak sa pozrieme na štatistiky kriminality v krajinách kde sa vedú, tak kyberkriminalita priťahuje stále viac ľudí. Okrem rýchleho zárobku, možnosti spôsobiť veľké škody bez fyzickej prítomnosti na mieste činu a praktickej beztrestnosti, je ďalším dôvodom aj ľahká dostupnosť hackerských nástrojov.

Bezpečnostní výskumníci z CyberNews sa rozhodli pozrieť na to, čo všetko sa adeptom na dráhu kyber kriminálnika ponúka. Výsledkom je, že nástroje sa dajú nájsť aj jednoduchým hľadaním na Google. Ceny nástrojov sú nízke a v cene je aj bezplatná podpora a aktualizácie. Na platenie potrebujete Bitcoin.

Samozrejme tie najlacnejšie ponuky nie sú najkvalitnejšie, ale pri súčasnom stave kybernetickej bezpečnosti firiem to nie je problém. Samozrejme ak sa vám podarí postúpiť v hierarchii kyberzločinu, tak sa dostanete aj ku kvalitnejším nástrojom, ktoré sú na fórach prístupných len na pozvanie alebo odporúčanie.

Tie kvalitnejšie nástroje obvykle ponúkajú aktéri z bývalého východného bloku. Vzdelaní a žijúci v krajinách kde potláčanie kyberzločinu nie je na prvom mieste, kde životná úroveň a slabá možnosť využiť svoje schopnosti legálne vedie ku kyberzločinu. A ten je lákavý a lukratívny.

Aké sú teda ceny? Data stealer sa dá kúpiť od 50 po 150 dolárov. Remote Access Trojans (RATs) sa pohybujú od 800 do 1000 dolárov. Modulárni malvér boti sú od základnej ceny 400 dolárov až po plný balík za 2500 dolárov. Logicky najviac stoja bankové trójske kone, zhruba za 5000 dolárov. A čo ransomvér builder? Ten je za 800 dolárov na mesiac alebo zhruba 2500 dolárov celoživotné predplatné.

Banking Trojan

Obrázok č.1: Bankový trójsky kôň na predaj
Zdroj: CyberNews

Nie je preto prekvapením, že záujem o kariéru kyber kriminálnika je veľká. Latka na vstup je nízko, riziko v porovnaní s klasickou kriminalitou je nízke tiež a zárobok v prípade úspechu je oveľa väčší ako v riadnom zamestnaní. Toto nie je povzbudivá správa pre jednotlivcov a firmy, ale realita dobehne každého, kto zanedbá svoju kybernetickú bezpečnosť.

Obrázok: Check Point Live Cyber Threat Map

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Rekapitulácia roku 2022 a ChatGPT

Podcast č. 138 O čom sme hovorili v roku 2022, neželaným marketingovým volaniam odzvonilo, Windows 8.1 končí, ovládanie ale aj hacknutie auta mobilom, ľudská hlúposť…