Lietadlá Boeing radu 787 musia byť vypnuté a zapnuté raz za 51 dní, inak môžu zobrazovať pilotom mylné údaje

Boeing 787

Zdroj: The Register

Americká agentúra FAA (Federal Aviation Administration) vydala smernicu, ktorá bude povinná od 7.4.2020. Prikazuje sa v nej prevádzkovateľom lietadiel Boeing 787-8, 787-9 a 787-10 pravidelne vypnúť a zapnúť napájanie lietadla. Dôvodom je chyba, ktorá sa prejaví ak je lietadlo 51 dní bez reštartu napájania.

Chyba môže spôsobiť napríklad nasledovné problémy:

– zobrazenie mylných údajov o výške pre obidvoch pilotov na primárnych displejoch
– zobrazenie mylných údajov o rýchlosti pre obidvoch pilotov na primárnych displejoch spolu so stratou upozornení
– zobrazenie mylných údajov o stave obidvoch motorov

Zobrazovanie mylných údajov môže ovplyvniť rozhodovanie pilotov a ohroziť bezpečnosť letu. Uvedená smernica je zatiaľ dočasná. Ak FAA nájde finálne riešenie, tak sa môže táto smernica zmeniť. FAA odhaduje, že táto smernica sa týka 196 lietadiel v americkom registri.

Boeing restart cost

Obrázok č.1: Cena za vypnutie a zapnutie napájania pre jedno lietadlo je 85 dolárov.
Zdroj: EASA/incident.sk

Smernica nejde do detailov ako dochádza k problému, ale môžeme sa domnievať, že ide o softvérový problém. Zaujímavé sú reakcie niektorých pilotov. Jeden sa vyjadril, že strata údajov o rýchlosti nie je vôbec zriedkavá a našťastie záložné prístroje sú oddelené od tých postihnutých.

Ďalší pilot sa pozastavil nad tým, že strata údajov o motoroch by mohla spôsobiť problém pri nastavení priameho a vodorovného letu. Ten sa nastavuje, keď posádka potrebuje čas na odstránenie problému. Tretí sa vyjadril, že čokoľvek z popisovaného je dosť nebezpečné.

Model 787 už mal podobný problém. Vtedy bolo nutné kvôli softvérovej chybe vypnúť a zapnúť napájanie lietadla každých 248 dní. Ak sa tak nestalo, tak sa počas letu mohli vypnúť elektrické generátory.

Za túto pravdepodobne softvérovú chybu, ktorá za nepriaznivých okolností môže ohroziť bezpečnosť letu, udeľujeme firme Boeing náš titul fail týždňa.

Obrázok: „ANA Boeing 787-9 JA873A“ by Melv_L – MACASR, used under CC BY-SA 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ