Zdroj: Vice/MOTHERBOARD
Dodávateľ špehovacieho softvéru Memento Labs má pohnutú históriu. Talianska firma sa pôvodne volala Hacking Team a bola známa ešte pred izraelskou NSO Group ako veľký dodávateľ špehovacieho softvéru pod názvom Remote Control System (RCS). Poskytovali ho hlavne silovým zložkám a ako sa ukázalo neskôr aj nie veľmi demokratickým krajinám.
Ich pád začal v roku 2015 keď sa stali obeťou hackingu zatiaľ neznámeho hackera-aktivistu Phineasa Fishera. Ten verejne publikoval emaily, cenníky, zoznam zákazníkov aj zdrojové kódy ich softvéru. Firma bola neskôr kúpená firmou InTheCyber a premenovaná minulý rok na Memento Labs.
Obrázok č.1: Heslá zamestnancov Hacking Team ako ich zverejnil Phineas Fisher vo svojom manifeste
Zdroj: Phineas Fisher/incident.sk
Firma sa zmieta v problémoch a teraz dvaja bývalí zamestnanci tvrdia, že odišlo veľa hlavne technických zamestnancov hlavne kvôli výplatám. Jeden z nich sa vyjadril, že vo firme zostali len dvaja vývojári. Podľa vyjadrenia iného bola firma v kritickom stave a nové vedenie ju potopilo ešte viac.
Rozpory začali keď nové vedenie prestalo vyplácať mzdy. Ak nás pozorne počúvate, tak v incident podcaste č.53 sme o premenovaní a novom začiatku firmy Memento Labs hovorili. Firma sa vtedy zúčastnila na výstave Milipol v Paríži a dúfala, že znovu pritiahne pozornosť zákazníkov.
Paolo Lezzi majiteľ Memento Labs priznal, že minulý rok bol ťažký. Starí zamestnanci lojálni starému vedeniu neprijali nové vedenie a niektorí mali prehnané mzdy vzhľadom na odvádzanú prácu. Minulý rok prišli podľa neho o 20 ľudí. Podľa jeho slov má Memento Labs 25 ľudí a hľadá 10 až 15 ďalších.
Podľa iného súčasného zamestnanca je nový softvér v procese vývoja, lebo pôvodný nebol dostatočne dobrý. Paolo Lezzi dodal, že chcú všetko zmeniť a začínajú odznova.
Obrázok: Memento Labs