Mesto Baltimore rieši už druhý týždeň problémy spôsobené ransomvér útokom

Baltimore

Zdroj: CBS Baltimore

Mesto Baltimore v štáte Maryland sa stalo obeťou ransomvér útoku. V tomto prípade bol použitý ransomvér Robinhood. Ako oznámil starosta mesta Jack Young, útok začal 7.5.2019 a hneď na to odpojili všetky systémy. Následne začali proces obnovovania. Systémy mesta používa 7000 zamestnancov, takže proces obnovy je zdĺhavý. Mesto spolupracuje s FBI na vyšetrovaní útoku.

Niektoré systémy musia byť z bezpečnostných dôvodov preinštalované. Mesto postupne obnovuje systémy kritické pre jeho fungovanie. Dnes by mal byť spustený manuálny spôsob ako sprevádzkovať prevody nehnuteľností.

V tejto chvíli stále nefungujú napr. emailový systém a online systém na zaplatenie poplatkov za vodu. Telefóny fungujú, ale nie odkazové schránky. Povolenia sa dajú vybaviť len osobne alebo telefónom. Veľa systémov je stale odstavených.

V piatok 17.5.2019 vypršal termín na zaplatenie výkupného vo výške 13 bitcoinov (zhruba 104 000 dolárov). Starosta mesta odmietal zaplatiť výkupné, ale na konci minulého týždňa pripustil zaplatenie. Znamená to, že situácia je naozaj veľmi zlá. Nevieme či mesto výkupné nakoniec zaplatilo.

Mesto Baltimore bolo obeťou ransomvér útoku aj v marci 2018, zjavne nepomohli vtedy prijaté opatrenia. V tomto roku bolo zasiahnutých ransomvérom už viac ako 20 amerických miest alebo firiem a o niektorých sme informovali aj v našom incident podcaste a na našom blogu.

Obrázok: „Baltimore City Right After Sunset“ by Patrick Gillespie, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Rekapitulácia roku 2022 a ChatGPT

Podcast č. 138 O čom sme hovorili v roku 2022, neželaným marketingovým volaniam odzvonilo, Windows 8.1 končí, ovládanie ale aj hacknutie auta mobilom, ľudská hlúposť…