Mesto Erie v štáte Colorado prišlo pri BEC podvode o viac ako 1 milión dolárov

Erie

Zdroj: Bleeping Computer

Tento prípad sa stal ešte na konci minulého roka, ale je ukážkou toho čo sa stane, ak zamestnanci nedodržujú nastavené pravidlá o schvaľovaní zmien platobných údajov. Príbeh začína tým, že mesto v roku 2018 pridelilo stavebnej firme SEMA Construction zákazku na výstavbu mosta Erie Parkway Bridge.

Podvodníci 21.10.2019 čo je 7 dní pred oficiálnym otvorením mostu, odoslali elektronicky cez web stránku mesta požiadavku na zmenu platobných údajov pre tento kontrakt na výstavbu mostu. Následne 25.10.2019 zamestnanci previedli viac ako 1 milión dolárov na účet podvodníkov.

Zmena, ktorú podvodníci požadovali, bola zmena platby zo šeku na bankový prevod. Zamestnanci síce kontrolovali údaje na elektronickej požiadavke, ale neoverili si jej legitimitu u stavebnej firmy SEMA Construction.

Čo je veľmi nešťastné, mesto malo nastavené striktné a správne pravidlá pre tento prípad, ale zamestnanec ich porušil. Podvod bol potvrdený až 5.11.2019. Stavebná firma bola neskôr vyplatená šekom 15.11.2019 ako to požadovala na začiatku kontraktu v roku 2018.

Mesto Erie sa snaží v spolupráci s bankou a políciou získať peniaze späť, ale tie boli medzitým poslané do zahraničia. Kvôli tomuto podvodu vytvorili dve nové pracovné miesta na finančnom oddelení a zamestnali risk manažéra na plný úväzok. Zamestnanec zodpovedný za prevod dal dobrovoľne(asi) výpoveď.

Podvody BEC sú veľmi rozšírené, lebo sa dajú jednoducho vykonať. Zvyčajne stačí presvedčiť finančné oddelenie či už telefónom alebo emailom/elektronicky, že došlo k zmene bankového účtu ich dodávateľa a je zle. Niekedy sa sfalšujú faktúry a pošlú sa o niekoľko dní skôr, samozrejme účet na faktúre patrí podvodníkom. Inokedy podvodníci vystupujú ako člen vedenia v telefóne alebo emaile a požadujú urýchlený prevod peňazí z vymysleného dôvodu.

Ako sme spomínali v iných správach o BEC podvodoch, medzi júnom 2016 a júlom 2019 zaznamenala FBI v USA 166.349 incidentov a škoda sa vyšplhala na viac ako 26 miliárd dolárov.

Obrázok: „Baseline Road“ by Jeffrey Beall, used under CC BY-SA 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ